Na ulice Warszawy wyjechał Mobilny Punkt Poradnictwa. Skorzystało z niego już blisko 60 osób będących w kryzysie bezdomności.
Mobilny Punkt Poradnictwa rusza z przystanku Dworzec Wschodni każdego dnia o g. 8. Nie ma w nim kasowników i kontroli biletów. Za to na pasażerów czeka gorąca herbata, kawa i streetworkerzy. To psychologowie, pracownicy socjalni, wolontariusze lub osoby, które same pokonały kryzys bezdomności, gotowe służyć fachową pomocą.
- Staramy się zaradzić bieżącym potrzebom, jakie mają osoby bezdomne, a także udzielamy informacji o noclegowniach, jadłodajniach czy bezpłatnych punktach medycznych - mówi Aleksandra Cacko ze Stowarzyszenia Pomocy i Interwencji Społecznej, koordynatorka Mobilnego Punktu Poradnictwa. I dodaje: Motywujemy do wyrobienia dowodu czy złożenia wniosku o przyjęcie do schroniska.
Autobus po raz pierwszy został uruchomiony przez m.st. Warszawę dla osób w kryzysie bezdomności w zeszłym roku i okazał się wielkim sukcesem: przejechało nim 270 osób, streetworkerzy udzielili 1271 porad, 28 osób udało się skierować do noclegowni, a 24 do szpitala. Wielu osobom udało się pomóc w doraźnych potrzebach.
- Dla wielu osób Mobilny Punktu Poradnictwa może być pierwszym krokiem do wyjścia z bezdomności. Inicjatywa ciszy się dużym zainteresowaniem, w ciągu trzech tygodni skorzystało z niej blisko 60 osób - mówi streetworkerka.
Patryk ma 22 lata i jest pierwszym pasażerem, który zaczyna poranny kurs. - Rano nie mam co ze sobą zrobić. Tu przynajmniej dostanę kawę i mam z kim porozmawiać o swoim życiu, czy się przespać. A to już dużo - mówi. I dodaje: Poprosiłem także o czyste ubrania i otrzymałem pomoc.
Młody chłopak przyjechał do Warszawy z Wielkopolski i jak sam mówi: "popadł w nieodpowiednie towarzystwo”. - Zacząłem ćpać, straciłem pracę i mieszkanie - mówi.
Autobus oprócz "mobilnej poradni” ułatwia bezdomnym przemieszczanie się po mieście. Na trasie przejazdu znajdują się schroniska, noclegownie, jadłodajnie, ogrzewalnie, punkty pomocy medycznej oraz łaźnie. Mobilny Punkt Poradnictwa co dwie godziny pokonuje trasę od Dworca Wschodniego, przez Pragę, Wolę i Dworzec Gdański z powrotem na pętlę Dworca Wschodniego. Popołudniowy kurs wiezie osoby bezdomne do warszawskich noclegowni.
Autobus będzie jeździł do końca kwietnia przyszłego roku. W pomoc osobom bezdomnym zaangażowały się cztery organizacje zajmujące się pomocom osobom bezdomnym, m.in.: Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża. - W stolicy jest ponad 2,5 tys. osób bezdomnych, jako miasto świadczymy dla nich różnorodne wsparcie, ten autobus jest bardzo dobrym uzupełnieniem tej pomocy - mówi Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy.