Nowy numer 43/2020 Archiwum

Aniołek Ignaś i inne dzieci

W parafii MB Królowej Polski powstaje duszpasterstwo rodziców dziecka utraconego.

Do kancelarii parafialnej parafii MB Królowej Polski na Marymoncie w ostatnim półroczy zgłosiło się kilkanaście par po stracie dziecka. Prosili o modlitwę, odprawienie Mszy św. czy pogrzeb. - Problem jest odczuwalny - zauważa proboszcz marymonckiej parafii, ks. Marcin Jurak MIC, który szacuje, że doświadczenie utraty dziecka przeżywa kilkadziesiąt małżeństw na terenie jego parafii.

Marianin, w miarę możliwości, stara się z rodzicami po stracie umawiać się na indywidualne spotkania i rozmowy. - Najważniejsza jest stała obecność przy cierpiącej rodzinie i przestrzeń, by rodzice mogli wypowiedzieć swój ból - mówi.

Kolejnym krokiem jest uświadomienie małżonkom, że nie są sami - w tym trudnym doświadczeniu obecny jest także Bóg. - Zachęcam wówczas do twórczej modlitwy, do wypowiedzenia przed Bogiem swojego smutku i żalu, do powierzenia się Mu w cierpieniu i swojej kruchości - wyjaśnia.

Aniołek Ignaś i inne dzieci   Tablica z modlitwą za nienarodzone dzieci zostanie zamontowana i poświęcona 7 grudnia podczas Mszy św. o godz. 12. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Zdaniem proboszcza takie "indywidualne” duszpasterstwo z czasem mogłoby być poszerzone np. o spotkania modlitewne dla kobiet.  - Za małżeństwa przeżywające ból po stracie dziecka chcemy modlić się także w modlitwie powszechnej podczas Mszy św. Dla wielu osób może być to sygnał, że w naszej parafii można szukać wsparcia - mówi.

Potężne wsparcie małżonkom daje także mariański orędownik - św. o. Stanisław Papczyński. Za jego przyczyną w drugi poniedziałek miesiąca o godz. 18 odprawiane są Msze św. w intencji małżeństw pragnących potomstwa i oczekujących na narodzenie dzieci. Jego wstawiennictwo daje także wielką nadzieję rodzicom, którzy utracili swoje dziecko. Cudowne wskrzeszenie martwego płodu w łonie matki przyczyniło się do uznania ojca Papczyńskiego błogosławionym.

- Znamy świadectwa co najmniej kilkunastu małżeństw, które za wstawiennictwem o. Papczyńskiego uprosiły dar potomstwa, na modlitwę przyjeżdżają małżonkowie z innych dzielnic - mówi proboszcz.

Z inicjatywy rodziców 15 października, kiedy na całym świecie obchodzony był Dzień Dziecka Utraconego, na Marymoncie po raz pierwszy została odprawiona Msza św. w intencji rodziców po stracie.

To nie koniec "oddolnych” inicjatyw w parafii. 7 grudnia po Mszy o godz. 12 zostanie poświęcona tablica z modlitwą za nienarodzone dzieci. Tablica, której fundatorką jest anonimowa parafianka, zostanie zamontowana na zewnątrz, na tylnej ścianie kościoła, obok figury Matki Bożej trzymającej na rękach zdjętego z krzyża Jezusa.


Więcej o inicjatywie w parafii MB Królowej Aniołów można będzie przeczytać w 49 numerze warszawskiego "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama