Nowy numer 24/2021 Archiwum

Z bólu nie mógł żyć. Dyskopatia to już nie problem?

Szpital Bielański w Warszawie jako pierwszy w Polsce wykonuje endoskopowe operacje kręgosłupa szyjnego i piersiowego. W kilka godzin po operacji cierpiący pacjenci wstają jak nowo narodzeni.

W 2016 roku zdobył indywidualne mistrzostwo Polski w szpadzie, w 2017 r. z drużyną Piasta Gliwice wywalczył brąz.

- Ból złapał mnie nagle, w szczycie formy. Myślałem, że źle spałem, ale po południu dolegliwości nie minęły. Od początku tego roku przeżywałem koszmar. Nie pomagały najsilniejsze leki. Nie dało się żyć. Jeszcze wczoraj nie spojrzałbym w lewo ani w prawo. Ból szyi był taki, że traciłem świadomość - mówi Piotr Łukaszewski, który rano przeszedł operację kręgosłupa szyjnego innowacyjną metodą z wykorzystaniem endoskopu. Zabieg przeprowadził prof. Waldemar Koszewski, ordynator oddziału neurochirurgicznego Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Asystował mu prod. Ralph Wagner z Frankfurtu, który tą metodą operuje od wielu lat.

Endoskopowe operacje odcinka lędźwiowego kręgosłupa nie są dziś w Polsce niczym nadzwyczajnym. Ale po raz pierwszy tym sposobem operowani są pacjenci cierpiący na dyskopatię odcinka piersiowego i szyjnego. Zalety? Zabieg trwa krócej i mniej obciąża organizm pacjenta.

Endoskopowa operacja kręgosłupa w Szpitalu Bielańskim.
Gość Warszawski

- W zasadzie mamy do czynienia z minimalną inwazyjnością: unikamy przecinania mięśni i więzadeł, nie naruszamy struktur kostnych, wykorzystujemy naturalne otwory, usuwając jedynie chorą część. W dodatku nie musimy stosować implantów, jak w tradycyjnym zabiegu. Pacjenci następnego dnia mogą opuścić szpital, a po kilku dniach wracać do pracy - podkreśla prof. Waldemar Koszewski, mówiąc że to technika XXI wieku, prawdziwy cud innowacji medycznej.

Obok niego stoi Piotr Łukaszewski, którego operował o ósmej rano. Podnosi ręce, kręci głową, po raz pierwszy od dawna uśmiecha się bez bólu.

- Rewelacja. Wracam do życia i do sportu. Bez szermierki zresztą nie mogę żyć. Trenuję od ósmego roku życia - mówi pacjent ze Śląska.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama