Formacja kapłanów i przygotowania do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego były tematem spotkania Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej.
Zanim w archidiecezji warszawskiej zostaną wprowadzone zmiany w formacji kandydatów do kapłaństwa, kard. Kazimierz Nycz konsultował je 2 grudnia z Radą Duszpasterską AW. Tematem spotkania w Domu Arcybiskupów Warszawskich były również przygotowania do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego, zwłaszcza popularyzacja jego osoby wśród młodego pokolenia.
Członkowie rady dzielili się swoimi oczekiwaniami i doświadczeniami spotkań z księżmi. Mówili m.in. o tym, że cenią sobie ich autentyczność i towarzyszącą obecność. Według zasiadających w Radzie Duszpasterskiej 22 świeckich, w tym 6 małżeństw, najważniejsze jest dla świadectwo wiary kapłana, jego modlitwy i duchowości. Z kolei zakonnicy podzielili się doświadczeniami formacji do kapłaństwa w zakonie. Dominikanin mówił m.in. o tzw. formacji ludzkiej dokonującej się w codziennym życiu wspólnoty zakonnej, natomiast jezuita – o próbach w nowicjacie i doświadczeniu roku pastoralnego, który w zakonie jezuitów praktykowany jest po ukończeniu przez młodych jezuitów – scholastyków etapu studiów filozoficznych.
Planowane zmiany w formacji seminaryjnej wynikają z wejścia w życie nowego dokumentu zatwierdzonego właśnie przez Konferencję Episkopatu Polski: „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Normy w nim zawarte mają być zastosowane we wszystkich seminariach diecezjalnych w Polsce. Integralną część tego dokumentu stanowi Ratio studiorum nt. organizacji studiów filozoficznych i teologicznych alumnów wyższych seminariów duchownych. Nowością będzie m.in. obowiązkowy rok propedeutyczny (do tej pory zalecany był okres propedeutyczny), a także wprowadzenie roku pastoralnego, co wymaga m.in. przeorganizowania toku studiów filozoficzno-teologicznych dla kandydatów do kapłaństwa.