Nowy numer 43/2020 Archiwum

#Nierozerwalni, czyli autorski przepis na rodzinę

Stowarzyszenie "Diakonia Ruchu Światło-Życie" podsumowało społeczną kampanię. Filmiki promujące więzi rodzinne, które chronią dzieci przed zagrożeniami, mają już 425 tys. wyświetleń na YouTube.

Kampania społeczna dla rodzin #Nierozerwalni realizowana jest w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Celem prowadzonej do 2018 r. kampanii jest m.in. dotarcie do rodzin w całej Polsce z przekazem edukacyjnym o budowaniu więzi w rodzinie. - Pragniemy, by każdy dysponował wiedzą pozwalającą na tworzenie silnych, trwałych i pełnych miłości relacji - mówią twórcy kampanii.

Robert Frączek z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podczas spotkania z dziennikarzami przyznał, że od dawna myślał o kampanii, która byłaby skierowana do rodziców, która zwracałaby uwagę na rolę więzi, dobrej komunikacji, rolę rodziny jako czynnika chroniącego przed pojmowaniem zachowań ryzykownych.

Przepis na Rodzinę #8: Agnieszka i Wojciech Kudelowie.
Nierozerwalni

- Wszelkie badania pokazują, że więzi w rodzinie, bliskość jest czynnikiem, który ma ogromne znaczenie, czy w wieku późniejszym dziecko wpada w różne problemowe zachowania. Innymi czynnikami chroniącymi są np. zainteresowania, pasje. Na większość tych czynników może mieć wpływ również rodzina - zauważył.

Robert Frączak wymienił także powody, dla których projekt zaproponowany przez Stowarzyszenie "Diakonia Ruchu Światło-Życie" zyskał uznanie PARPA. - Kampania nie ma charakteru eventowego, są to działania, które poprzez obecność w mediach społecznościowych trwają cały rok i polegają na budowaniu pewnej społeczności, pewnego klimatu - wyjaśnił.

Kampania #Nierozerwalni obecna jest przede wszystkim na Facebooku, Instagramie, YouTube. Bazą merytoryczną jest storna internetowa, na której znajduje się ponad 100 artykułów i porad o tematyce rodzinnej, a także propozycje zadań i ćwiczeń dla całej rodziny powiązanych z tematem miesiąca.

Przepis na Rodzinę #1: Monika i Marcin Gomułkowie.
Nierozerwalni

Wizytówką kampanii jest przedstawiona w formie komiksu rodzina Nierozerwalnych, której "supermocą" są silne i nierozerwalne więzi rodzinne. - Chcemy, żeby wzór rodziny Nierozerwalnych stał się zachętą do lepszego, ciekawszego i mocniejszego przeżywania rodzinnych relacji w życiu codziennym - wyjaśnia Łukasz Terlikowski, jeden z pomysłodawców kampanii.

W ramach kampanii powstało także 10 odcinków serialu z cyklu "Przepis na rodzinę” - wywiadów z ambasadorami kampanii, pokazujących rodzinne życie, relacje między małżonkami oraz dziećmi.

Agnieszka i Wojciech Kudelowie, założyciele Agencji Ślubnej "Wytwórnia Ślubów" i blogerzy, pochodzą z rozbitych rodzin. - Od początku naszej znajomości wiedzieliśmy, że nie chcemy popełniać tych samych błędów, co nasi rodzice - mówią.

Ze swoich rodzin wzięli to, co najlepsze i przyrzekli sobie, że będą walczyć i starać się o siebie każdego dnia. Zdaniem małżonków, na przepis na rodzinę składają się uniwersalne składniki, ale dodatki muszą być autorskie. - Oprócz miłości i cierpliwości w naszej rodzinie ważne jest spędzanie czasu razem. Staramy się też znaleźć najsłabsze ogniwo i wyręczać się w codziennych obowiązkach - mówi A. Kudel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama