Minister Kultury Piotr Gliński wraz z wiceprezydentem Warszawy ogłosili konkurs na upamiętnienie na pl. Na Rozdrożu Bitwy Warszawskiej z 1920 r.
Monument ma stanąć naprzeciwko odsłoniętego miesiąc temu pomnika Wojciecha Korfantego, przy placu Na Rozdrożu.
- Nie znaleźliśmy lepszego miejsca. To aleja Ojców Niepodległości i Oś Stanisławowska, czyli obszar, w którym można godnie upamiętnić historyczne, epokowe i zwycięskie wydarzenie, jakim była Bitwa Warszawska - podkreśla minister Piotr Gliński. Dodaje, że wiktoria z 15 sierpnia 1920 roku była "transcendentalnym cudem", który dał Polsce wolność na kolejnych 20 lat.
Konkurs, który zostanie ogłoszony 6 grudnia, przewiduje opracowanie koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej pomnika upamiętniającego bitwę z 1920 roku, wraz z zagospodarowaniem terenu, na którym ma być posadowiony. Dziś w tym miejscu, w okrągłym obniżeniu znajduje się fontanna, prowadząca do podziemnych przejść do Łazienek. Inwestorem będzie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Ratusz zarezerwował na ten cel 3 miliony złotych.
Pomnik, którego forma niekoniecznie musi mieć postać łuku triumfalnego, ma być gotowy na 15 sierpnia 2020 roku, czyli na setną rocznicę zwycięskiej bitwy rozegranej na polach Ossowa.
- To realne. Nie takie rzeczy robiliśmy - zapewnia minister kultury, dodając że brak upamiętnienia Cudu nad Wisłą w Warszawie jest wstydem. - Jeśli będziemy współpracować, uda się.
Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 27 lutego. Podczas wspólnej konferencji wiceprezydenta Warszawy, przewodniczącej Rady Miasta st. Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej i Stołecznego Konserwatora Zabytków Michała Krasuckiego, minister Piotr Gliński zapewnił, że MKiDN włączy się finansowo w budowę pomnika i akcję propagującą jego wzniesienie. Poinformował również, że decyzją rządu budowany Most Południowy otrzyma imię Mostu Bitwy Warszawskiej.
W listopadzie tego roku powołano samorządowy komitet na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Z inicjatywy Elżbiety Radwan, burmistrz Wołomina, zaproszono do niego gminy, miasta i dzielnice Warszawy leżące na terenie ówczesnych walk, baz Wojska Polskiego i zaplecza działań. Swój akces do projektu zgłosiły już Wiązowna, Mińsk Mazowiecki, Nasielsk, Kock. Inicjatywę poparło Stowarzyszenie Metropolia Warszawa.
- Każda forma upamiętnienia tej bitwy zasługuje na uznanie i wdzięczność. Jako Polacy mamy tendencję do kultywowania naszych klęsk. Tym razem mamy fantastyczną okazję, by pochwalić się przed światem naszym zwycięstwem, zostawić następnym pokoleniom swoisty narodowy testament, którym podziękujemy naszym przodkom za wolność, którą obroniono w 1920 roku - mówi Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina.
Celem Komitetu jest wspieranie działań na rzecz godnego upamiętnienia rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, poprzez współpracę z władzami państwowymi, samorządowymi i kościelnymi, uroczystości 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w 2020 roku, a także innych uroczystości, dotyczących upamiętnienia polskiego zwycięstwa, organizowanych w okresie poprzedzającym 100. rocznicę bitwy.