Nowy numer 37/2021 Archiwum

Zmarł o. Jan Spież, badacz historii polskich dominikanów

Wieczorem 2 stycznia zmarł na Służewie o. Jan Andrzej Spież OP. Miał 78 lat.

Bracia dominikanie ze służewskiego klasztoru poinformowali, że 2 stycznia wieczorem, zaopatrzony sakramentami, odszedł do Boga ich współbrat o. Jan Andrzej Spież OP.
Miał 78 lat, z czego 52 lata przeżył w dominikańskim zakonie, 46 lat w kapłaństwie.

Ojciec Jan Spież ukończył historię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (1964). Po dwóch latach pracy, najpierw w wydawnictwie, a następnie w Bibliotece Kórnickiej PAN, we wrześniu 1966 roku wstąpił do nowicjatu zakonu dominikanów.

Po przyjęciu święceń kapłańskich (29 czerwca 1973) był przez siedem lat duszpasterzem akademickim w Poznaniu.

W roku 1980 został skierowany do klasztoru na Służewie w Warszawie, do pracy w Instytucie Tomistycznym. W latach w 1983–1989 pełnił w tym klasztorze obowiązki przeora i proboszcza parafii.

Po trzech następnych latach spędzonych we Wrocławiu (duszpasterz akademicki i pomoc w parafii) i niepełnym roku w Gdańsku, w latach 1994-1998 i 2002-2005 został archiwistą Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Mimo tych obowiązków nie rezygnował ze swoich zainteresowań historycznych, ale rozszerzył je o badania nad historią zakonu.

Nie licząc popularnych artykułów na ten temat, recenzji i haseł słownikowych, opublikował wiele rozpraw o początkach polskiej prowincji zakonu.

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Jana Spieża OP odbędą się w kościele św. Dominika (ul. Dominikańska 2) w czwartek, 9 stycznia.
O godz. 13 modlitwa różańcowa, o 13.30 - Msza św. pogrzebowa, a po niej odprowadzenie ciała śp. o. Jana do grobu w kwaterze dominikańskiej na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama