Pomogły ocalić cudowną figurę. Zostały odznaczone

Dwie powstańcze sanitariuszki i profesor ASP wśród 26 osób wyróżnionych Medalem "Za zasługi dla archidiecezji warszawskiej".

1m 59s

Dwie sanitariuszki harcerskiego batalionu Armii Krajowej "Wigry", które 16 sierpnia 1944 r. pomogły ks. Wacławowi Karłowiczowi wynieść z płonącej archikatedry figurę Cudownego Pana Jezusa Baryczkowskiego: Barbara Gancarczyk-Piotrowska ps. Pająk i Teresa Potulicka-Łatyńska ps. Michalska, zostały wyróżnione Medalem "Za zasługi dla archidiecezji warszawskiej". Odznaczenia w uroczystość Objawienia Pańskiego wręczył w archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz. W imieniu T. Potulickiej-Łatyńskiej odznaczenie odebrała córka.
 
- Jestem wzruszona, pamiętam, jak płonęły stalle katedry - mówiła, odbierając odznaczenie B. Gancarczyk-Piotrowska.

Sanitariuszka należała do oddziału, który bronił katedry. - Katedra zaczęła palić się 16 sierpnia rano. Weszłyśmy z koleżanką do lewej nawy. Na wprost zobaczyłyśmy kaplicę Baryczków i stojącego na ołtarzu księdza z rękami podniesionymi do góry, który usiłował zdjąć krzyż z figurą Pana Jezusa. Podbiegłyśmy do niego. Ksiądz dość długo mocował się z krzyżem, ale koniec końców zdjął samą figurę. Podał nam wyciągnięte ręce Pana Jezus - figura była duża i ciężka, dookoła leżały rozsypane wota. Razem wynieśliśmy figurę z kaplicy Baryczków - wspomina pamiętny dzień pani Barbara.

Doceniony został również wkład prof. Marii Lubryczyńskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która podjęła się konserwacji tego najcenniejszego zabytku stolicy, od 500 lat otaczanego nieustannym kultem. Medale przyznano także trzem małżeństwom związanym z Drogą Neokatechumenalną.

Wśród odznaczonych nie brakuje też inżynierów i budowlańców, nadzwyczajnych szafarzy, osób angażujących się w pomoc ubogim, chorym, seniorom i samotnym matkom, organistów czy katechetów.

Pełna lista odznaczonych na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej.

Odznaczenia przyznawane są dwa razy w roku - w uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w pracę na rzecz diecezji lub parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..