Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pomogły ocalić cudowną figurę. Zostały odznaczone

Dwie powstańcze sanitariuszki i profesor ASP wśród 26 osób wyróżnionych Medalem "Za zasługi dla archidiecezji warszawskiej".

Dwie sanitariuszki harcerskiego batalionu Armii Krajowej "Wigry", które 16 sierpnia 1944 r. pomogły ks. Wacławowi Karłowiczowi wynieść z płonącej archikatedry figurę Cudownego Pana Jezusa Baryczkowskiego: Barbara Gancarczyk-Piotrowska ps. Pająk i Teresa Potulicka-Łatyńska ps. Michalska, zostały wyróżnione Medalem "Za zasługi dla archidiecezji warszawskiej". Odznaczenia w uroczystość Objawienia Pańskiego wręczył w archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz. W imieniu T. Potulickiej-Łatyńskiej odznaczenie odebrała córka.
 
- Jestem wzruszona, pamiętam, jak płonęły stalle katedry - mówiła, odbierając odznaczenie B. Gancarczyk-Piotrowska.

Sanitariuszka należała do oddziału, który bronił katedry. - Katedra zaczęła palić się 16 sierpnia rano. Weszłyśmy z koleżanką do lewej nawy. Na wprost zobaczyłyśmy kaplicę Baryczków i stojącego na ołtarzu księdza z rękami podniesionymi do góry, który usiłował zdjąć krzyż z figurą Pana Jezusa. Podbiegłyśmy do niego. Ksiądz dość długo mocował się z krzyżem, ale koniec końców zdjął samą figurę. Podał nam wyciągnięte ręce Pana Jezus - figura była duża i ciężka, dookoła leżały rozsypane wota. Razem wynieśliśmy figurę z kaplicy Baryczków - wspomina pamiętny dzień pani Barbara.

Doceniony został również wkład prof. Marii Lubryczyńskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która podjęła się konserwacji tego najcenniejszego zabytku stolicy, od 500 lat otaczanego nieustannym kultem. Medale przyznano także trzem małżeństwom związanym z Drogą Neokatechumenalną.

Wśród odznaczonych nie brakuje też inżynierów i budowlańców, nadzwyczajnych szafarzy, osób angażujących się w pomoc ubogim, chorym, seniorom i samotnym matkom, organistów czy katechetów.

Pełna lista odznaczonych na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej.

Odznaczenia przyznawane są dwa razy w roku - w uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w pracę na rzecz diecezji lub parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama