Nowy numer 39/2020 Archiwum

Słowa z chmur

„Jutro niedziela” to niezwykły komentarz do mszalnych lekcji. Pisana przez dwóch kapłanów – biblistę i dziennikarza – aż się prosi o systematyczną lekturę.

Ksiądz Marcin Kowalski, biblista z diecezji kieleckiej, oraz ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zapraszają, by w sobotę znaleźć czas na dobre przygotowanie się do niedzielnej liturgii.

I trzeba przyznać, że ułatwiają to maksymalnie, dostarczając czytelnikowi rewelacyjny materiał do przemyśleń i solidną porcję wiedzy, uporządkowanej tak, że znajdą w niej skarby zarówno profesor, jak i uczeń podstawówki, ministrant i proboszcz, szewc i bankier. Autorzy przyznają, że pomysł na komentarze do niedzielnych czytań przyszedł im, gdy kibicowali na tenisowym korcie, i to w Nowym Jorku. Okoliczności zaskakujące niemal tak samo jak wnętrze książki „Jutro niedziela”.

Słowo Boże znalazło się bowiem fizycznie na marginesach publikacji wydanej przez Stację 7, choć przecież jest jej sercem. Każde czytanie uzupełniają nie tylko szerszy kontekst i dogłębna analiza, nazywana „biblijnym insiderem”, ale także słownik, który rozwikła zawiłości przekładów z języków oryginalnych („translator”), i nawet linki, czyli odsyłacze do innych stron Pisma Świętego, które pokażą, że Biblia jest księgą kompletną, pełną nawiązań i spełnionych proroctw. Ciekawość szukających pereł słowa Bożego zaspokoją dodatkowe sekcje, jak „zwróć uwagę” czy „wersje”, które pokażą różnice w przekazach ewangelistów.

A gdy brakuje czasu na pełną lekturę, wystarczy rzut oka na „chmurę słowa”, która wybije najczęściej spotykane terminy, czy „sto słów”, gdzie dokładnie w tylu wyrazach odnajdziemy esencję komentarza. Tak przygotowani nie będziemy się mogli doczekać niedzielnej Eucharystii, żałując przy tym, że są tylko 52 niedziele.

Na szczęście Kościół w swojej mądrości przewidział, że lekcjonarz dzieli się na trzy cykle. Po części oznaczonej A możemy oczekiwać, że jesienią pojawi się B, a za niecałe dwa lata – tom trzeci, zawierający komentarze do roku liturgicznego C.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama