Widoczny z trasy S8 pomnik-wotum ma upamiętnić 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Znamy jego wstępny projekt i lokalizację.
Figura jest już prawie gotowa. 3-metrowy gipsowy projekt rzeźby Matki Bożej Łaskawej powstaje pod okiem dwóch profesorów ASP. Za wzorzec służy im figura znajdująca się w stołecznym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej oraz zeznania świadków wydarzeń sprzed stu lat. Według ich relacji Matka Boża ukazała się nacierającym na Warszawę bolszewikom jako Matka Boża Łaskawa - Patronka Warszawy. Agresorzy w popłochu uciekli, a zwycięską bitwę nazwano Cudem nad Wisłą.
Posłuchaj prelekcji Ewy Storożyńskiej o objawieniach Matki Bożej Łaskawej podczas Bitwy Warszawskiej:
Ewa Storożyńska - Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą- Przez wiele lat Bitwa Warszawska i miejsce Matki Bożej w tym wydarzeniu były nieobecne w przestrzeni publicznej - wielokrotnie podkreślał bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
Odlana z brązu figura Matki Bożej Łaskawej trzymającej w ręku strzały nieprzyjaciela ustawiona będzie na 5-metrowym cokole na terenie powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, w odległości ok. 100 metrów od trasy S8. Gotowe są wstępne wizualizacje pomnika-wotum i jego lokalizacja.
- Wierzymy, że tak jak w 1920 r. Matka Boża chroniła walczących Polaków, tak i teraz będzie czuwała nad nami i naszą ojczyzną - mówi proboszcz powstającego sanktuarium ks. Krzysztof Ziółkowski. I dodaje, że główną intencją składaną przez wstawiennictwo Matki Bożej Łaskawej będzie prośba o zjednoczenie serc Polaków.
Proboszcz ks. Krzysztof Ziółkowski podkreśla, że to dopiero wstępna wizualizacja, a nie gotowy projekt. Agata Ślusarczyk /Foto GośćUroczyste poświęcenie pomnika-wotum odbędzie się 16 sierpnia na terenie parafii w Radzyminie w obecności władz państwowych. Zbieraniem datków na figurę zajmuje się Fundacja im. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Na stronie diecezji warszawsko-praskiej można przeczytać więcej o inicjatywie.
Figura Matki Bożej Łaskawej razem z powstającym w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II to część wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą oraz upamiętnienie 100. rocznicy urodzin papieża Polaka. - Tak jak symbolem przywracania pamięci o Powstaniu Warszawskim jest Muzeum Powstania Warszawskiego, tak chcemy, by powstające w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II i figura Matki Bożej Łaskawej były częścią przywracania zacieranej przez wiele lat pamięć o wydarzeniach z 1920 r. - wyjaśnia Jakub Troszyński, rzecznik kurii diecezji warszawsko-praskiej.
Powstające sanktuarium św. Jana Pawła II można wesprzeć na stronie www.wotum1920.pl.