Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Loreto i inne praskie ciekawostki

Warszawska Praga świętuje 372. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji przygotowała urodzinowe niespodzianki.

Już dziś o godz. 18 w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) zostanie zaprezentowany zaktualizowana mapa rzemieślników Pragi Północ pt. "Do rzemieślnika, na Pragę". 

Mapa zawiera informacje kontaktowe o 70 warsztatach rzemieślniczych: o szewcach, krawcach, kuśnierzach, stolarzach, ale też o przedstawicielach unikatowych branż takich jak: kowalstwo artystyczne, sztukatorstwo, witrażownictwo, bieliźniarstwo.

8 lutego o godz. 11 będzie można poznać historię i ciekawostki najstarszej praskiej świątyni pw. Matki Bożej Loretańskiej, przy ul. Ratuszowej 5a. Spotkanie zatytułowane „Praskie Loreto - pamiątki przeszłości” poprowadzą Anna Wigura i Jolanta Wiśniewska z Muzeum Warszawskiej Pragi.

W niedzielę 10 lutego w godz. 15-17 będzie można zwiedzić wystawę główną Muzeum Pragi z przewodnikiem. Po obejrzeniu ekspozycji, o godz. 17 rozpocznie się koncert Orkiestry Społecznej. Tworzą ją ludzie różnych zawodów, którzy spotykają się po pracy, żeby razem grać na instrumentach i angażować się społecznie. Podczas koncertu zaprezentują wiązanki lubianych utworów muzyki klasycznej ze znanych filmów animowanych, a także utwory o wyjątkowych stolicach, również o Warszawie.

Natomiast 13 lutego o godz. 18 w muzeum o prawdziwej historii Bujnówka, owianego legendami, oraz o jego właścicielach opowie Hubert Górski, archeolog, genealog i varsavianista.

Do Muzeum Warszawskiej Pragi od 6 do 16 lutego wstęp jest bezpłatny, podobnie jak na wszystkie wymienione wydarzenia.

Praga została przyłączona do Warszawy na mocy ustawy Sejmu Czteroletniego z 1791 r. Pierwsza wzmianka o Pradze leżącej po prawej stronie Wisły pojawiła się w 1432 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama