Warszawska Praga świętuje 372. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji przygotowała urodzinowe niespodzianki.
Już dziś o godz. 18 w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) zostanie zaprezentowany zaktualizowana mapa rzemieślników Pragi Północ pt. "Do rzemieślnika, na Pragę".
Mapa zawiera informacje kontaktowe o 70 warsztatach rzemieślniczych: o szewcach, krawcach, kuśnierzach, stolarzach, ale też o przedstawicielach unikatowych branż takich jak: kowalstwo artystyczne, sztukatorstwo, witrażownictwo, bieliźniarstwo.
8 lutego o godz. 11 będzie można poznać historię i ciekawostki najstarszej praskiej świątyni pw. Matki Bożej Loretańskiej, przy ul. Ratuszowej 5a. Spotkanie zatytułowane „Praskie Loreto - pamiątki przeszłości” poprowadzą Anna Wigura i Jolanta Wiśniewska z Muzeum Warszawskiej Pragi.
W niedzielę 10 lutego w godz. 15-17 będzie można zwiedzić wystawę główną Muzeum Pragi z przewodnikiem. Po obejrzeniu ekspozycji, o godz. 17 rozpocznie się koncert Orkiestry Społecznej. Tworzą ją ludzie różnych zawodów, którzy spotykają się po pracy, żeby razem grać na instrumentach i angażować się społecznie. Podczas koncertu zaprezentują wiązanki lubianych utworów muzyki klasycznej ze znanych filmów animowanych, a także utwory o wyjątkowych stolicach, również o Warszawie.
Natomiast 13 lutego o godz. 18 w muzeum o prawdziwej historii Bujnówka, owianego legendami, oraz o jego właścicielach opowie Hubert Górski, archeolog, genealog i varsavianista.
Do Muzeum Warszawskiej Pragi od 6 do 16 lutego wstęp jest bezpłatny, podobnie jak na wszystkie wymienione wydarzenia.
Praga została przyłączona do Warszawy na mocy ustawy Sejmu Czteroletniego z 1791 r. Pierwsza wzmianka o Pradze leżącej po prawej stronie Wisły pojawiła się w 1432 r.