Nowy numer 3/2021 Archiwum

W kościele św. Anny odkryto XVII-wieczną "Madonnę w chmurach"

Zdaniem historyków sztuki i konserwatorów z ASP to najstarsza w Warszawie i najprawdopodobniej na całym Mazowszu kopia cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Odkrycia dokonali przypadkiem konserwatorzy z ASP.

Pewne jest, że już w 1518 r. do ówczesnego kościoła bernardynów w Warszawie została sprowadzona cudowna podobizna obrazu jasnogórskiego, która cieszyła się wielkim kultem.

- Być może właśnie dlatego zdecydowano się powiększyć jego rozmiar i ulokować w bardziej reprezentacyjnym miejscu. Sądzimy, że obiekt początkowo mógł znajdować się w ołtarzu głównym lub w jego zwieńczeniu, ale na koniec nie znalazł stałego miejsca. Był obrazem bez ołtarza, dlatego z biegiem czasu schowano go i o nim po prostu zapomniano - mówi prof. A. Potocka.

Malowidło  zostało przebadane i czeka na renowację.

Wizerunek MB Częstochowskiej to nie jedyne odkrycie zespołu badawczego ASP w kościele św. Anny. W ołtarzu bocznym, za wizerunkiem Niepokalanego Serca Maryi, ukryty był XVII-wieczny obraz Matki Bożej Śnieżnej, który po renowacji ponownie powrócił do kościoła. Ponadto na terenie świątyni udało się odnaleźć metalowe sukienki. Jedna z nich, po renowacji, zdobi obraz bł. Władysława z Gielniowa, jednego z patronów Warszawy, druga - wizerunek Matki Bożej Śnieżnej. W kościele znaleziono także regalia, którymi przyozdobiono maryjny wizerunek.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama