- Rolnicy są nośnikami wolności, polskości i wiary - mówił abp Henryk Hoser, emerytowany ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, odbierając w Warszawie Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego.
Wręczając nagrodę, kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że jej istota dotyczy wszystkich obszarów życia arcybiskupa – okresu rodzinnego, wojennego, czasu formacji, czasu pracy jako lekarz, ćwierć wieku pracy misyjnej na terenach afrykańskich, pracy dla Kościoła powszechnego, a także roli wizytatora Medjugorja. – Księże biskupie, drogi przyjacielu, gratuluję. Za tę i za wszystkie inne nagrody, na pewno na nie zasługujesz – zakończył metropolita warszawski.
Abp Henryk Hoser podziękował za wyróżnienie, a gościom za serdeczne przyjęcie: – Nie ukrywam, że wiadomość o przyznaniu nagrody przyjąłem ze zdumieniem, wszak nie jestem rolnikiem – żartował duchowny. Dodał jednak, że rozumie on motywację Kapituły doceniającą troskę, jaką okazywał rolnikom, dorobek sześciu pokoleń Hoserów, powiązanych z ogrodnictwem od 1844 r., oraz jego osobiste związki ze środowiskiem rolnictwa i ogrodnictwa.
Jak przyznał arcybiskup, chociaż z wykształcenia jest lekarzem, a z powołania księdzem, wie, jak trudna jest praca na roli i dbanie o gospodarstwo. W wiejskich majątkach krewnych pomagał przy żniwach, pasał krowy, bronował, pikował sadzonki, robił opryski, pomagał przy zbiorach i produkcji drzewek owocowych, powoził bryczką i wykonywał prace w parku dendrologicznym.
Dla niego takie zajęcia były czymś zwyczajnym, bo cała rodzina "uprawiała i hodowała". – Moi rodzice byli inżynierami rolnictwa, a siostra była genetykiem rolnictwa. Żartowała, że magisterium robiła z kapusty, a doktorat odebrała z kalafiora – wspomniał kapłan.
Laureat przyznał, że także młode pokolenie Hoserów kształci się w kierunkach rolniczych i weterynaryjnych. – Ważne, żeby młodzi mieszkańcy wsi, po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia, wracali na ojcowiznę i ją zmieniali według nowoczesnych wzorów. Żeby wytwarzali zdrową żywność – mówił z naciskiem laureat.
Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego została ustanowiona w 2004 roku przez Fundację Solidarna Wieś. Wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce. W ubiegłym roku otrzymał ją Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze.