Nowy numer 43/2020 Archiwum

Serce na boisku

Ok. 200 ministrantów i lektorów wzięło udział w diecezjalnych eliminacjach XV Mistrzostw Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej o Puchar "KnC”.

Diecezjalne rozgrywki odbyły się w Zespole Obiektów Sportowych "Hawajska” przy ul. Dereniowej. Wzięły w nich udział 23 drużyny z 11 parafii. Ministranci i lektorzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: ministranci młodsi, ministranci starsi i lektorzy.

Spotkaniu towarzyszyły sportowe emocje. Były koszulki z nazwą parafii, doping i prawdziwa rywalizacja. Ministranci i lektorzy z parafii św. Szczepana z Raszyna na rozgrywki przyjechali po raz pierwszy. - Zbieramy doświadczenie. Trenowaliśmy raz w tygodniu w miejscowym centrum sportu albo w szkole. Ustalaniem taktyki, składu i rozgrzewkami zajęli się starsi lektorzy - mówi ks. Grzegorz Pakowski z parafii z Raszyna.

- Każdy zostawił serce na boisku, bo wiedział, że reprezentuje swoją parafię. Zarówno wspólne zwycięstwo, jak i przeżycie porażki budują ministrancką wspólnotę. Dla wielu chłopców, którzy na co dzień nie trenują w piłkarskich klubach to wyjątkowe doświadczenie - mówi duchowny.

Sportowe przygotowania to także okazja do ewangelizacji. - Po meczu bierzemy się za ramiona i dziękujemy Bogu za talenty i bezpieczną grę. Dzięki temu wiedzę, że także sport może być sferą, w której jest obecny Bóg - wyjaśnia.

Diecezjalne rozgrywki od trzech lat organizuje parafia św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu oraz parafia św. Tomasza Apostoła na Ursynowie wraz z diecezjalnym duszpasterzem służby ołtarza. - Widzieliśmy, że jest potrzeba wzajemnej integracji. Dzięki sportowym zawodom poznajemy się i współpracujemy ze sobą. Tak narodziła się na przykład  inicjatywa Dni Jedności Liturgicznej Służby Ołtarza - mówi ks. Damian Wyżkiewicz, duszpasterz ministrantów w parafii św. Krzyża.

Duchowny ubolewa, że zainteresowanie diecezjalnymi eliminacjami nie jest duże. - W wielu parafiach nie ma piłkarskich drużyn, ale są też takie, w których działają bardzo prężnie. Na przykład parafia NMP Królowej Świata na Ochocie ma nawet swój własny klub sportowy "Uskrzydleni” - mówi.

Sportowe rozgrywki zakończyły się rozdaniem dyplomów i pucharów. Zwycięskie drużyny z każdej kategorii wiekowej reprezentować będą archidiecezję warszawską w finale XV  Mistrzostwach Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej o Puchar "KnC", który w dniach 1-2 maja dobędzie się w Elblągu.

Wyniki diecezjalnych rozgrywek:

Kategoria ministranci młodsi:
1) Św. Bartłomieja - Rybie
2) Św. Prokopa - Błędów
3) Niepokalanego Poczęcia NMP - Warszawa Wrzeciono

Kategoria ministranci starsi:
1) Św. Tomasza Apostoła - Warszawa Ursynów
2) M.B. Ostrobramskiej - Warszawa Boernerowo
3)  Niepokalanego Poczęcia NMP - Warszawa Wrzeciono

Kategoria lektorzy:
1) Św. Prokopa - Błędów
2)  M.B. Ostrobramskiej - Warszawa Boernerowo
3) M.B. Królowej Świata - Warszawa Ochota

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama