Nowy numer 22/2020 Archiwum

"Chcielibyśmy, żeby kościoły były wypełnione po brzegi ludźmi. Ale zdrowymi ludźmi"

O petycji do premiera o większy udział wiernych w obchodach Triduum Paschalnego mówi o. Lech Dorobczyński OFM.

"Napisz do premiera, aby zarządził, że w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę może uczestniczyć w nabożeństwach tyle ludzi, ile wynosi połowa miejsc siedzących w kościele lub kaplicy – analogicznie do przepisów o komunikacji zbiorowej. Nie dopuśćmy do dyskryminacji katolików w najświętsze dla nich dni!" – zaapelowała Fundacja Życie i Rodzina. Tym samym fundacja chce czasowego zniesienia obostrzeń, jakie rząd wprowadził z powodu szerzącej się pandemii koronawirusa.

Obowiązujące do 11 kwietnia przepisy zezwalają na udział w wydarzeniach kościelnych nie więcej niż 5 osobom jednocześnie (nie licząc kapłanów sprawujących liturgię).

W nagraniu udostępnionym na kanale YouTube o. Lech Dorobczyński, proboszcz franciszkańskiej parafii św. Antoniego z Padwy w Warszawie, mówi o tym, że "pędzenie do kościoła, żeby załapać się do pierwszej piątki", może wcale nie być chwalebne.

Radzi, żeby sytuację przymusowego pozostawania w domu, rezygnacji na jakiś czas z pójścia do świątyni na Eucharystię, rozważać w kategorii duchowego towarzyszenia Jezusowi osamotnionemu w czasie męki krzyżowej. 

"Chcielibyśmy, żeby nasze kościoły pękały w szwach, żeby były wypełnione po brzegi ludźmi. Ale zdrowymi ludźmi" - podkreśla franciszkanin.

Wielkanoc a koronawirus
Lech Dorobczyński
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • K.
    28.03.2020 20:25
    Wigilię Paschalną odprawić po północy i będzie mogło być choć te 50 osób legalnie.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama