Nowy numer 21/2020 Archiwum

Wspólnota Sant'Egidio: W czasie pandemii pomóżmy tym, którzy nie mają domu

Respektując normy higieniczne i sanitarne oraz restrykcje członkowie wspólnoty nadal wspierają setki osób bezdomnych.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że osoby bezdomne są w jeszcze trudniejszej sytuacji, coraz mocniej odczuwając ubóstwo i samotność. Przebywanie w przestrzeni publicznej wiąże się z ryzykiem, mimo podjętych kroków brakuje miejsc w schroniskach i noclegowniach oraz miejsc kwarantanny. Niektóre punkty pomocy zostały tymczasowo zamknięte.

Pojawiają się trudności z zaspokojeniem podstawowych potrzeb, przede wszystkim ze zdobyciem jedzenia. Problemem jest też mniejszy dostęp do publicznych toalet i wody oraz brak środków higienicznych i dezynfekcyjnych. Sytuację wielu osób pogarsza też brak dorywczej pracy. Coraz mniej ludzi porusza się po ulicach, co oznacza mniejsze wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności. Ubożeją także osoby i rodziny, które straciły w tych dniach pracę.

Wspólnota Sant'Egidio apeluje o szczególną wrażliwość, aby zwłaszcza w tych trudnych i pełnych niepewności dniach nikt nie pozostał sam.

W tym szczególnie trudnym czasie wspólnota stara się docierać do jeszcze większej liczby osób bezdomnych i ubogich niż zwykle. Dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy i darczyńców, którzy przekazali żywność, w ostatnich dniach w Warszawie i Poznaniu rozprowadzono tysiące posiłków i płynów dezynfekujących. Członkowie Sant'Egidio częściej wychodzą na ulice i – w związku z rosnącymi potrzebami – przygotowują obfitsze paczki. W tym tygodniu nie zabraknie w nich również tradycyjnych wielkanocnych dań, takich jak gotowane jaja, kiełbasy i ciasta, by każdy mógł mieć choć namiastkę świątecznego stołu. W Warszawie można osobiście zaangażować się w wolontariat i pomóc w przygotowaniu i rozwożeniu paczek lub przekazać wspólnocie potrzebne produkty. W wybranych stołecznych sklepach znajdą się plakaty zachęcające do solidarnych zakupów. Warszawska Wspólnota prowadzi też zbiórkę pieniędzy.

Drobne upominki i życzenia wielkanocne od Wspólnoty Sant'Egidio w Warszawie, Poznaniu i Chojnie otrzymają też zaprzyjaźnieni mieszkańcy domów pomocy społecznej, którzy ze względu na wstrzymanie wszelkich odwiedzin w tym okresie jeszcze dotkliwej doświadczają samotności i izolacji. Poznańska wspólnota przygotowuje także świąteczne paczki dla dzieci romskich, dla których prowadzi zajęcia integracyjno-edukacyjne – Szkołę Pokoju. Wspólnota w Chojnie przekazała natomiast świąteczne paczki potrzebującym wsparcia mieszkańcom gminy i okolic. Upominki trafiły też do Ukraińców z prowadzonej przez Sant'Egidio Szkoły Języka i Kultury Polskiej.

Wspólnota Sant'Egidio w Warszawie obecna jest od 2008 roku. Regularnie spotyka się z osobami bezdomnymi podczas „kolacji na ulicy” oraz odwiedzin miejsc, w których żyją na peryferiach miasta. Prowadzi również Szafę Przyjaciół – magazyn z darmowymi ubraniami dla potrzebujących. Co tydzień odwiedza również osoby starsze mieszkające w jednym z największych stołecznych DPS-ów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama