Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Czerniakowskiego od tygodnia działają już pierwsze takie izolatki.
Naukowcy Wydziału Medycznego UKSW wraz z fundacją uczelni stworzyli i wyprodukowali mobilną izolatkę dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Dziesięć takich izolatek już chroni lekarzy w polskich szpitalach, m.in. na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.
Projekt skutecznej i mobilnej izolatki, która z jednej strony chroni pracowników służby zdrowia, z drugiej umożliwia swobodny dostęp do pacjentów, powstał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ścisłej współpracy z lekarzami i personelem medycznym. Osłona ma zastosowanie dla pacjentów zaintubowanych, wentylowanych nieinwazyjnie i na oddechu własnym. W szczególności znajduje ona zastosowanie na sali operacyjnej (m.in. przy intubacji lub zabiegu na oddechu własnym w znieczuleniu regionalnym), w trakcie transportu wewnątrzszpitalnego, na oddziałach szpitalnych, w trakcie diagnostyki (np. RTG, USG) wykonywanej na łóżku pacjenta. Dzięki prostej konstrukcji możliwy jest jej szybki demontaż, odkażenie i zamontowanie dla kolejnego pacjenta. Konstrukcja umożliwia ponadto zamocowane urządzenia telekomunikacyjnego dla pacjenta sprzężonego z urządzeniem telekomunikacyjnym personelu medycznego, który ułatwia kontakt z nim lekarza podczas badania oraz monitorowanie jego stanu zdrowia. Połączenie tabletu z termometrem bezdotykowym umożliwia okresowy pomiar temperatury bez zbliżania się pracowników opieki do pacjenta.
Aby poszerzyć zastosowanie zaprojektowanych osłon również do sal operacyjnych oraz szpitalnych oddziałów ratunkowych, a także produkować kolejne mobilne izolatki potrzebne jest wsparcie. Walkę z koronawirusem można ułatwić przez wpłatę na rzecz Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na dedykowany nr konta 75 1090 1056 0000 0001 4453 0441 z dopiskiem "walka z koronawirusem".