Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej prosi o wsparcie. Hospicjum Domowe opiekuje się ponad 130 pacjentami.
Na przełomie marca i kwietnia przy ul. Żeromskiego oraz na pl. Konfederacji dzięki wsparciu bielańskiego ratusza zakwitło prawie 20 tys. żonkili, tworząc Pola Nadziei. Kwiaty są widocznym symbolem społecznej kampanii, która ma uwrażliwić mieszkańców na problemy, z którymi borykają się hospicja.
- Żonkile są symbolem nadziei, tak bardzo potrzebnej naszym pacjentom - mówi ks. Władysław Duda, kierownik Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej. - Obejmujemy opieką ponad 130 pacjentów dziennie, zapewniając pełną pomoc lekarską, pielęgniarską, psychologiczną (w razie potrzeby) i rehabilitacyjną (w razie potrzeby) oraz niezbędną aparaturę i sprzęt medyczny w ich domach - dodaje.
W kampanię zaangażowały się wszystkie szkoły podstawowe z Bielan. Młodzież zapoznaje się z działalnością hospicjów, a poprzez zabawy, konkursy, festyny, jarmarki, przedstawienia teatralne angażuje się we wspieranie hospicjum. Ale nie teraz.
- Wiosną, gdy kwitną żonkile, młodzież wychodzi na ulice, pojawia się w centrach handlowych i przed kościołami. Setki wolontariuszy rozdają przechodniom ulotki, wklejając żonkilowe nalepki, i kwestują na rzecz naszego hospicjum. W tym roku ze względu na pandemię zostaliśmy zmuszeni do zawieszenia tej aktywności, a tym samym pozbawieni możliwości dodatkowego finansowania naszych działań. Choć potrzeby naszego hospicjum są ogromne. Pieniądze w ten sposób zebrane pozwalają zmniejszyć kolejki oczekiwania na przyjęcie pacjentów pod naszą opiekę - mówi k Wojciech Perkowski, koordynator Kampanii Pola Nadziei, prosząc o bezpośrednie wsparcie bielańskiego Hospicjum Domowego na konto: 80 1020 1026 0000 1202 0247 4930 z dopiskiem "Pola Nadziei".