Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Warszawski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • KURIE
    • HISTORIA DIECEZJI
    • VARSAVIANA

Najnowsze Wydania

  • GN 45/2025
    GN 45/2025 Dokument:(9483911,Nie do opowiedzenia)
  • GN 44/2025
    GN 44/2025 Dokument:(9477129,O szarej godzinie)
  • Historia Kościoła (12) 06/2025
    Historia Kościoła (12) 06/2025 Dokument:(9471760,Sobór sprawił, że ludzie znowu zaczęli mieć pytania do Kościoła. Edytorial nowego wydania)
  • GN 43/2025
    GN 43/2025 Dokument:(9469044,Rodzina – sens i stabilność)
  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
warszawa.gosc.pl → Warszawskie wiadomości → Ślub w czasach pandemii. Kościół pękał w wirtualnych szwach

Ślub w czasach pandemii. Kościół pękał w wirtualnych szwach przejdź do galerii

Małgorzata i Grzegorz mimo pandemii koronawirusa powiedzieli sobie sakramentalne: "Tak!". Brawa biło ponad 400 osób - głównie na YouTube i Facebooku.

 
Gosia i Grzegorz mimo wielu przeszkód, nie chcieli czekać ze ślubem. - Wierzymy, że Bóg w sakramencie małżeństwa daje siłę do pokonywania trudności - mówią Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Miał być ślub na kilkuset gości i huczne wesele w wymarzonym miejscu pod Warszawą. Plany na półtora miesiąca przed ślubem pokrzyżowała pandemia koronawirusa. - Mimo wielu przeciwności i ograniczeń, ślubu nie chcieliśmy przekładać. Wierzymy, że w sakramencie małżeństwa Bóg daje łaskę do przezwyciężania trudności - twierdzą małżonkowie Małgorzata i Grzegorz Stopyrowie. Ślub i wesele zorganizowali więc online.

Śmiało można powiedzieć, że kościół św. Jakuba Apostoła na Ochocie, w którym Grzegorz Stopyra i Małgorzata Kaczmarczyk 25 kwietnia powiedzieli sobie sakramentalne: "Tak” pękał w wirtualnych szwach. Według najnowszych rozporządzeń premiera, fizycznie zmieściły się w nim tylko 54 osoby, ale dzięki transmisji online na kanale YouTube i przez Facebooka w uroczystości uczestniczyło ponad... 400 gości.

- Dziś, kiedy doświadczamy oddalenia - zachowujemy społeczny dystans i nosimy maseczki, ważna jest bliskość serc. Ona ma najpełniej realizować się w małżeństwie. Jedność i miłość małżonków ma być znakiem dla świata - mówił do młodych ks. Roman Trzciński, który pobłogosławił związek.

Do świątyni przyszli znajomi i przyjaciele ze wspólnoty Woda Życia, do której należą nowożeńcy. Rodzina, ze względu na zamknięte granice i w obawie przed koronawirusem, w większości została w domu. - Bardzo bolało nas, że w tym dniu nie będzie najbliższych. To głównie z myślą o nich zorganizowaliśmy transmisję online - mówią młodzi.

W czasie pandemii Grzegorz i Małgorzata powiedzieli: "Tak"

Foto Gość DODANE 26.04.2020

W czasie pandemii Grzegorz i Małgorzata powiedzieli: "Tak"

​To był wyjątkowy ślub. Było e-błogosławieństwo, wirtualny obiad, a goście w większości uczestniczyli w ceremonii online. 25 kwietnia w kościele św. Jakuba Apostoła Grzegorz Stopyra i Małgorzata Kaczmarczyk zawarli sakramentalny związek małżeński.  

Streamingiem zajęli się profesjonaliści. Firma Rec Audio, która na co dzień zajmuje się m.in. nagłaśnianiem koncertów, w dobie koronawirusa realizuje transmisje także uroczystości kościelnych i ślubnych. - To był strzał w dziesiątkę i pamiątka na całe życie - cieszą się młodzi.

Wesele także było wirtualne. Młodzi we własnym mieszkaniu za pomocą programu Zoom, kamery w telefonie komórkowym i telewizora własnym sumptem zorganizowali e-obiad dla najbliższej rodziny. Był weselny tort, pierwszy taniec i wirtualne życzenia dla młodych oraz e-błogosławieństwo.

- Długo czekaliśmy na siebie i wspólne szczęście. Dlatego chcieliśmy, by jak najwięcej osób cieszyło się tego dnia razem z nami - mówią młodzi. I dodają: - Najbardziej baliśmy się, że w związku z pandemią zostaną zamknięte kościoły i ślub się nie odbędzie.

Grzegorz i Małgorzata należą do wspólnoty, która spotyka się w kościele przy pl. Narutowicza. Bliżej poznali się dwa lata temu na wyprawie rowerowej zorganizowanej przez wspólnych znajomych. Okazało się, że wiele ich łączy.

- Z Grzegorzem nie ma nudy - wspólnie podróżujemy i uczymy się nowych rzeczy. Kreatywność to coś, co od początku mnie w nim urzekło - mówi Małgorzata. I dodaje: Spodobało mi się także to, że jest stanowczy i potrafi walczyć o swoje.

Ślub w czasach pandemii. Kościół pękał w wirtualnych szwach   W kościele znajdowała się przepisowa liczba wiernych, ślubni goście mieli także maseczki. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Dla Grzegorza - jak twierdzi - sprawa była prosta. - To nie ja wybrałem, ale mój 11-letni syn Olek. Skoro on "zakochał się" w Gosi i jej się "oświadczył", to musiałem i ja - żartuje. I już na poważnie dodaje: - Odkryłem, że dobrze czujemy się w swoim towarzystwie, akceptujemy siebie i mamy zgodne charaktery.

Zaręczyny były w Rzymie, przy grobie św. Jana Pawła II. Po dwóch latach od początku znajomości Małgorzata i Grzegorz stanęli na ślubnym kobiercu. Patronował im święty papież, którego obraz nowożeńcy ustawili przy ołtarzu.

- Nasza miłość to świadoma i dojrzała decyzja, a nie młodzieńcze zauroczenie. Mamy wspaniałego patrona i orędownika, który od początku nam towarzyszy - cieszą się małżonkowie. Swoje małżeństwo zawierzyli także Matce Bożej - dzień przed ślubem zakończyli wspólnie odmawiać nowennę pompejańską.

Podróż poślubną także pokrzyżowała pandemia. - To miała być wyprawa życia. Chcieliśmy zwiedzić zachodnie wybrzeże USA i polecieć na Hawaje. Zamiast tego pojedziemy do Sopotu i na plaży zjemy pizzę… hawajską - mówią młodzi. I mają nadzieję, że w podróż marzeń pojadą na pierwszą rocznicę ślubu.

Transmisja z ceremonii ślubnej:

Ślub Gosi i Grzegorza.
Parafia św. Jakuba Warszawa

 

« ‹ 1 › »
W czasie pandemii Grzegorz i Małgorzata powiedzieli: "Tak"

Foto Gość DODANE 26.04.2020

W czasie pandemii Grzegorz i Małgorzata powiedzieli: "Tak"

​To był wyjątkowy ślub. Było e-błogosławieństwo, wirtualny obiad, a goście w większości uczestniczyli w ceremonii online. 25 kwietnia w kościele św. Jakuba Apostoła Grzegorz Stopyra i Małgorzata Kaczmarczyk zawarli sakramentalny związek małżeński.  
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

|

GOSC.PL

publikacja 26.04.2020 14:44

1 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KOŚCIÓŁ ŚW. JAKUBA APOSTOŁA NA OCHOCIE
  • SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
  • TRANSMISJA ONLINE
  • ŚLUB

Polecane w subskrypcji

  • Czy Kościół może zmieniać swoje nauczanie?
    • Teologia
    • Rozmowa Jarosława Dudały
    Czy Kościół może zmieniać swoje nauczanie?
  • Rycerze Kolumba uratowali rolnika i jego plony. Uruchomili spiralę pomocy
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Rycerze Kolumba uratowali rolnika i jego plony. Uruchomili spiralę pomocy
  • Dlaczego nie „Współodkupicielka”? Mariolog komentuje notę Watykanu
    • Rozmowa
    • Agnieszka Huf
    Dlaczego nie „Współodkupicielka”? Mariolog komentuje notę Watykanu
  • Czy Pan Bóg działa również „poza Kościołem”? Ojcowie soborowi jednoznacznie o stosunku chrześcijan do judaizmu oraz innych religii
    • Kościół
    • Jacek Dziedzina
    Czy Pan Bóg działa również „poza Kościołem”? Ojcowie soborowi jednoznacznie o stosunku chrześcijan do judaizmu oraz innych religii
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X