Ostrożnie i powoli otwierają się stołeczne muzea. Wprowadzają limity gości, skrócone trasy zwiedzania i ścisły reżim sanitarny.
Muzeum Chopina jeszcze nie zdecydowało się jeszcze zaprosić gości, ale jego filia: Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i park w Żelazowej Woli już są otwarte. Na razie jednak zrezygnowano z odbywających się tam w weekendy koncertów chopinowskich.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w najbliższym czasie nie planuje otwarcia wystaw. Zaprasza za to do ich wirtualnego oglądania, do skorzystania z warsztatów i czytelni online oraz do słuchania Radia POLIN.
Dostępny dla gości jest Dworek w Żelazowej Woli, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, oraz otaczający go przepiękny park.Miejskie placówki kultury na razie pozostają zamknięte. "Przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie naszych mieszkańców (czytelników, zwiedzających oraz pracowniczek i pracowników instytucji). Chcemy mieć pewność, że wdrożone procedury będą dawały gwarancje bezpieczeństwa i sprostają wszystkim zagrożeniom związanym z epidemią" – informuje warszawski ratusz.
Na razie więc pozostaje wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Warszawy czy Muzeum Warszawskiej Pragi.
Nadal cicho i pusto jest w Centrum Nauki Kopernik, które w ubiegłym roku odwiedziło prawie 1,2 mln gości. W listopadzie będzie świętowało 10. urodziny. "Kopernik to nie muzeum. Z prawnego punktu widzenia należymy do »instytucji, prowadzących działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką«. Takie miejsca otworzą się w późniejszym, nie wskazanym jeszcze przez rząd terminie" – tłumaczy placówka i prosi planujących wizyty o cierpliwość.
Co najmniej do końca maja nie przewiduje otwarcia Galeria Kordegarda. Do odwołania pozostaje zamknięta Biblioteka Narodowa i inne stołeczne biblioteki.