Ostrożnie i powoli otwierają się stołeczne muzea. Wprowadzają limity gości, skrócone trasy zwiedzania i ścisły reżim sanitarny.
Zgodnie z ogłoszonym przez premiera Mateusza Morawieckiego drugim etapem odmrażania gospodarki, od 4 maja mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie. Mogą, chociaż nie muszą. Wszystko zależy od tego, czy są w stanie zapewnić gościom korzystanie z nich w sposób bezpieczny, zgodnie z wymogami sanitarnymi obowiązującymi w czasach epidemii.
Pierwszy w Warszawie otworzył swoje podwoje po kwarantannie Zamek Królewski. 4 maja dyrektor prof. Wojciech Fałkowski w obecności wicepremiera Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, otworzył Bramę Zegarową i zaprosił do zwiedzania muzeum.
Muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godz. 12–17, a w soboty i niedziele – w godz. 10–17. Ostatnie wejście – pół godziny przed zamknięciem. Dłużej, bo w godz. 10–20 można zwiedzać ogrody zamkowe.
W zamku obowiązuje wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 100 osób na godzinę. Wejście tylko przez Bramę Zegarową.
Skrócona, ale uwzględniająca najatrakcyjniejsze elementy ekspozycji zamkowych Trasa Królewska obejmuje: m.in. salę Canaletta, dawną Izbę Audiencjonalną, sypialnię, garderobę, gabinet Króla, sale Tronową, Rycerską, Wielką oraz salę Rady.
8 maja zostaną otwarte kolejne obiekty w Łazienkach Królewskich.5 maja, po przerwie, goście pojawili się też w części obiektów Muzeum Łazienki Królewskie. W godz. 10–16 wejść można do sal na parterze Pałacu na Wyspie i Białego Domu oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (sala wystaw czasowych). Od 8 maja zwiedzać można będzie Starą Oranżerię wraz z Królewską Galerią Rzeźby. Teatr Królewski dostępny będzie z Loży Królewskiej.