Centrum Myśli Jana Pawła II uruchomiło wyjątkowy portal. Z okazji 100. rocznicy urodzin papieża udostępniło setki filmów, świadectw, archiwaliów i nieznanych materiałów.
JP2online to największa baza wiedzy dotycząca Jana Pawła II. Składa się na nią m.in. 16 tys. stron dokumentów archiwalnych, 5 tys. zdjęć, ponad 100 tys. minut nagrań audio i 700 godzin video dotyczących posługi papieża i życia Karola Wojtyły. Portal będzie przydatnym narzędziem dla wszystkich osób zainteresowanych osobiście życiem i posługą papieża, w tym nauczycieli, artystów, dziennikarzy, studentów i pracowników naukowych.
- W ciągu kilkunastu lat odebraliśmy setki telefonów od dziennikarzy, pracowników instytucji kultury i naukowców; prosili o pomoc w znalezieniu materiałów związanych z Janem Pawłem II. Teraz udostępniamy je wszystkim. Dzięki temu zajrzymy za kulisy pielgrzymek, obejrzymy fotografie brata Cypriana Grodzkiego, osobistego sekretarza św. o. Maksymiliana Kolbego, znajdziemy dokumentację studiów doktoranckich na Angelicum, czy archiwalia dotyczące pracy Jana Pawła II w fabryce Solvay. Są też wszystkie homilie i przemówienia z pielgrzymek do ojczyzny, które do tej pory dostępne były tylko we fragmentach. Nasza praca się jednak nie kończy. Wciąż będziemy docierać do nowych archiwaliów - podkreśla kierownik Działu Zasobów Cyfrowych Anna Olesiak, koordynatorka projektu JP2online. - Jeszcze w tym roku pojawią się inne wersje językowe, po angielsku, hiszpańsku czy ukraińsku. Latem pojawią się wszystkie encykliki i przemówienia.
Multimedialna baza wiedzy o Janie Pawle II zawiera nowoczesną wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich, multimedialny biogram Jana Pawła II, publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania papieża oraz katalog materiałów papieskich znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych. Część zbiorów dostępna będzie do pobrania i wykorzystania w projektach niekomercyjnych,
- Gdy 15 lat temu Rada Warszawy powołała do istnienia Centrum Myśli Jana Pawła II, poleciła nam dokumentować i badać pontyfikat Jana Pawła II oraz opiekować się stypendystami. Upowszechnianie tego dziedzictwa to ogromne wyzwanie. Mierzymy się z tym od początku, a nowe technologie dają nowe możliwości. Prace rozpoczęliśmy w 2016 r. Dziś przekazujemy portal, który pomoże odkrywać bogactwo tego nauczania - podkreśla Michał Senk, dyrektor CMJPII.
Przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie z licznymi instytucjami państwowymi i kościelnymi, które przekazały tysiące archiwaliów z własnych zasobów do prezentacji w JP2online. W projekcie biorą udział m.in. archidiecezja warszawska, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowe w Krakowie, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Instytut Tertio Millenio, Klasztor Braci Mniejszych Konwentualnych w Niepokalanowie, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Polskie Radio S.A. oraz Zgromadzenie Księży Sercanów.