GN 42/2020 Archiwum

Od niedzieli więcej wiernych w stołecznych świątyniach. "To prezent na 100. urodziny JPII"

Od 17 maja w kościele może przebywać 1 osoba na 10 metrach kwadratowych. Najwięcej wiernych pomieści Świątynia Opatrzności Bożej, kościół Wszystkich Świętych i bł. Władysława z Gielniowa.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział znoszenie kolejnych ograniczeń. W trzecim etapie odmrażania gospodarki więcej wiernych będzie mogło przebywać w świątyniach. - Kościoły są bardzo dalekie od wypełnienia tak, jak to było przed pandemią, więc na 100. urodziny naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, który zmienił losy świata i losy Polski, od 17 maja włącznie, chcemy, żeby była to 1 osoba na 10 metrów kwadratowych całej powierzchni kościoła - powiedział premier.

Dodał, że zwiększenie ilości wiernych na Mszach św. i nabożeństwach jest "bardzo ważne, żeby podtrzymać tego silnego ducha, który jest w Polakach".

Według obowiązujących obostrzeń w świątyni może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Zgodnie z nowymi zasadami będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Nowe limity wiernych, którzy mogę uczestniczyć w liturgii, podadzą w najbliższym czasie proboszczowie.

Z danych wynika, że najwięcej wiernych w stolicy będzie mogło uczestniczyć w Mszach św. w Świątyni Bożej Opatrzności. Zgodnie z nowymi zarządzeniami na liturgię do wilanowskiego kościoła wejdzie 367 osób, a w Panteonie Wielkich Polaków będzie mogło przebywać kolejne 300.

Drugim pod względem pojemności jest kościół Wszystkich Świętych, do którego może wejść jednorazowo 210 osób; trzecim - świątynia pod wezwaniem Błogosławionego Władysława z Gielniowa na Ursynowie, która będzie mogła pomieścić 180 wiernych.

W diecezji warszawsko-praskiej najwięcej wiernych pomieści bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej. Od niedzieli 17 maja we Mszy św. może tam uczestniczyć 195 osób.

Drugą co do wielkości świątynią po prawej stronie Wisły, w której wierni będą mogli wspólnie się modlić, jest licząca ok. 1,5 tys. mkw. katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. Zgodnie z wytycznymi, w nabożeństwach w niej odprawianych będzie mogło uczestniczyć 150 osób.

W jednej z najliczniejszych parafii, jeśli chodzi o liczbę wiernych - Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła na stołecznym Grochowie, w górnej części kościoła zmieści się 127 osób, natomiast w dolnej 49 osoby. Z kolei do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku wejdzie 102 osób do górnego kościoła i 37 do dolnego.

W sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na Bródnie "w liturgii w kościele górnym może uczestniczyć 90 osób, a w kościele dolnym 22 osoby, zaś w adoracji Najświętszego Sakramentu w bocznej kaplicy może brać dział jednocześnie 7 osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama