Nowy numer 32/2022 Archiwum

100. urodziny Jana Pawła II. Koncerty, Msze św., wystawy

Pokaz samochodu, którym jeździł papież na wypoczynek, zbiórka wspomnień o świętym i liturgie dziękczynne. Warszawa uczci 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Zobacz, co będzie działo się w stolicy.

Świętowanie 100. rocznicy urodzin świętego papieża rozpocznie się już w 17 maja, w wigilię jego urodzin. Tego dnia o godz. 9 kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. “radiową”, transmitowaną przez Polskie Radio z bazyliki Świętego Krzyża.

We wszystkich parafiach archidiecezji warszawskiej 17 maja zostaną odprawione dziękczynne Msze św. z okazji 100. rocznicy urodzin papieża. Wierni będą dziękować Bogu za życie i pontyfikat Jana Pawła II. Wysłuchają też listu pasterskiego prezydium Episkopatu Polski przygotowanego specjalnie na tę okoliczność.

Diecezjalnym dziękczynieniem będzie Msza św. odprawiona w archikatedrze warszawskiej 17 maja o godz. 11, której przewodniczyć będzie bp Piotr Jarecki.

W wielu świątyniach zostaną wyeksponowane i udekorowane wizerunki świętego papieża. W kościołach, w których zainstalowane są relikwie św. Jana Pawła II, tego dnia będzie można je uczcić. Szczątki św. Jana Pawła II posiadają m.in. Świątynia Opatrzności Bożej, kościół środowisk twórczych w Warszawie czy franciszkańskie parafie: Matki Bożej Anielskiej na Mokotowie oraz św. Antoniego przy Senatorskiej.

Przy współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II niektóre parafie przygotowały okolicznościowe wystawy. Będzie je można obejrzeć m.in. na Ursynowie w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego i innych.

W sam dzień 100. urodzin Jana Pawła II, 18 maja, kard. Nycz odprawi Mszę św. dla społeczności Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jej stypendyści – uczniowie i studenci nazywani bywają “żywym pomnikiem” Jana Pawła II, a metropolita warszawski przewodniczy Radzie tej Fundacji. Eucharystia rozpocznie się o godz. 20.30 w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego na Bielanach.

Swojego patrona uczci także pierwsza w archidiecezji warszawskiej parafia św. Jana Pawła II na Bemowie - uroczysta Msza św. zostanie odprawiona 18 maja o godz. 18.30. Z inicjatywy parafian ruszyła także akcja "Wspomnienia JP2" - zbiórka wspomnień i anegdot o świętym patronie, a także "Słowa JP2" - zbieranie najpiękniejszych słów i fragmentów homilii papieża Polaka.

Diecezjalne uroczystości w diecezji warszawsko-praskiej w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II odbędą się 18 maja w Radzyminie. Bp Romuald Kamiński odprawi Mszę św. w sanktuarium ku czci polskiego papieża, które powstaje na polach Bitwy Warszawskiej. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18 i będzie transmitowana przez kanał SalveNET. Uroczystą Mszę św. poprzedzi, o godz. 17, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa litanią do św. Jana Pawła II. O godz. 17.30 odbędzie się odczytanie intencji w ramach Narodowej Nowenny.

Podczas uroczystości odbędzie się poświęcenie dzwonu jubileuszowego, który zabije po raz pierwszy 16 sierpnia. Przez cały dzień, od godziny 9, przy sanktuarium będzie można także obejrzeć samochód papieski, którym w latach 1990-2001 Ojciec Święty podróżował na wypoczynek do Castel Gandolfo. Pojazd przekazał Angelo Gugel, kamerdyner Jana Pawła II.

W Warszawie rocznicę papieskich urodzin upamiętnią również wydarzenia, przygotowywane przez Centrum Myśli Jana Pawła II, w tym inauguracja portalu jp2online.pl. Ponownie otwarte zostało już Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Papieskie urodziny uświetnią również koncerty przygotowane specjalnie na tę okazję. W poniedziałek 18 maja o godz. 18 TVP1 i Polskie Radio w programie I będą transmitowały koncert “Santo Subito. Prorok naszych czasów”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama