Nowy numer 44/2020 Archiwum

Za wstawiennictwem męczennika z Wuhan

Parafianie z Natolina modlą się przy relikwiach świętego, którego skazano na śmierć poprzez uduszenie w chińskiej prowincji Hubei. Do parafii trafiły tuż przed epidemią.

Przybycie relikwii św. Jana Gabriela Perboyre - męczennika z Wuhan, do naszej parafii odczytuję jako niezwykły znak. Otrzymałem je z Holandii jesienią ubiegłego roku, czyli przed wybuchem epidemii. To dobry orędownik na obecny trudny czas. Za jego wstawiennictwem modlimy się o ustanie pandemii, która właśnie w Wuhan miała swój początek – mówi ks. prałat Edward Nowakowski, proboszcz parafii Ofiarowania Pańskiego na Natolinie.

Figura św. J. G. Perboyre w krakowskim kościele sióstr karmelitanek.   Figura św. J. G. Perboyre w krakowskim kościele sióstr karmelitanek.
MIEZIAN (PD)

Święty Jan Gabriel Perboyre był francuskim kapłanem ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, który był na misjach w Chinach. W 1840 r. w Wuhan został  aresztowany za głoszenie zakazanej religii katolickiej.

Mimo że był torturowany, nie zdradził nikogo z miejscowych chrześcijan ani z misjonarzy. Kiedy nakłaniano go do podeptania krzyża na znak odstępstwa od Kościoła, powiedział: „Wolę ponieść śmierć, niż zaprzeć się wiary”. Skazano go na śmierć i powieszono na szubienicy w kształcie krzyża. Zmarł z powodu uduszenia.

Miejscowi chrześcijanie, z narażeniem życia, przenieśli jego ciało na cmentarz i złożyli w pobliżu grobu zamordowanego wcześniej jego zakonnego współbrata – ks. Franciszka Regis Cleta (obecnie świętego). W 1858 r. przeniesiono je do Ningpo, a następnie do Paryża.

Papież Leon XIII w 1889 r. zaliczył ks. Jana Gabriela w poczet błogosławionych, a Jan Paweł II w 1996 r. ogłosił go świętym.

W kościele przy ul. Stryjeńskich 21, przed relikwiami męczennika można pomodlić się w godzinach adoracji Najświętszego Sakramentu: od 8.30 do 18.00.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama