Nowy numer 48/2023 Archiwum

Ks. prof. Krzysztof Pawlina nowym przewodniczącym Komitetu Nauk Teologicznych PAN

- Będę służyć wszystkim, którym dobro teologii w Polsce leży na sercu - zapewnia rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

- Teologia odpowiada na pytania podstawowe, egzystencjalne, ma swoje miejsce na szerokiej platformie humanizmu - podkreśla ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, który 15 maja został wybrany przewodniczącym Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2020-2023. Przypomina, że na dawnych uniwersytetach teologia była fundamentem wszystkich nauk. - Jeśli będzie mi dane coś zrobić, to zmierzałbym do tego, żeby nauki teologiczne także dziś służyły jako fundament dla innych nauk, które przecież nie na wszystkie pytania znajdują odpowiedzi - zapewnia, dodając że teologowie muszą podejmować głęboką refleksję, aby być służebni dla innych nauk.

Ks. prof. Pawlina zwraca też uwagę na sytuację uczelni wyższych w dobie epidemii koronawirusa. Jest przekonany, że nowe środki komunikowania nie mogą zastąpić więzi i relacji międzyludzkich takich, jak chociażby: profesor-student.

- Wykłady online nie zastąpią tej relacji. To człowiek nadaje impuls rozwojowi, a nie środki, z których korzysta. Nie możemy pomylić człowieka z instrumentem - przestrzega.

Przewodniczący Komitetu Nauk Teologicznych PAN podkreśla, że sytuacja, jaka jest na uczelniach w czasie epidemii, nie może być standardem nauczania. Docenia, że w tym czasie wielu wykładowców i studentów podszkoliło się w zakresie nowych technologii.

- One mogą być ważnym uzupełnieniem, ale musimy wrócić do wykładów, do relacji międzyludzkich i spotkania profesor-student - podkreśla. - Dlaczego na uczelni jest taki ważny klimat? Bo w znacznym stopniu to on uczy, nie sam przedmiot wykładu, ale spotkanie z profesorem, atmosfera na uczelni, więzi, przyjaźnie. Innymi słowy: klimat universitas. A tego nie przekażą środki komunikowania, choć mogą przekazać wiedzę. Jednak sama wiedza nie rodzi relacji - konkluduje.

Nowo wybrany przewodniczący ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina (ur. 1959 r.) jest profesorem teologii pastoralnej, autorem wielu publikacji o młodzieży i dla młodzieży. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1986 roku. W latach 1997-2010 był rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Od 2010 roku pełni funkcję rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie Collegium Joanneum. W 2016 r.został wybrany przewodniczącym Kolegium Dziekanów Wydziałów Teologicznych. Przed kilkoma miesiącami został wybrany członkiem Komitetu Nauk Teologicznych PAN, a teraz przewodniczącym tego gremium.

Ks. Krzysztof Pawlina jest wikariuszem biskupim ds. formacji duchowieństwa, członkiem Rady Kapłańskiej, Kolegium Konsultorów, Rady Duszpasterskiej oraz dziekanem Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej.

W skład Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk, powołanego do istnienia w 2003 roku, wchodzi 30 teologów reprezentujących różne ośrodki naukowe w Polsce. Celem tego gremium jest ocena i inicjowanie badań naukowych dotyczących zarówno wiary religijnej jako ważnego zjawiska w świecie, jak i badań dotyczących przekonań religijnych oraz ich uzasadnień, zaliczanych w tradycji europejskiej do dyscypliny zwanej teologią.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy