Nowy numer 32/2022 Archiwum

Karta zamiast tacy

Koronawirus przyspieszył zmiany w działaniu parafii. Już kilka z nich wdraża płatności elektroniczne na swoich witrynach internetowych. A u dominikanów stanął pierwszy w warszawskich świątyniach… ofiaromat.

Kilkanaście lat temu Katolicka Agencja Informacyjna podała, że jezuici zaczęli przyjmować ofiary kartami płatniczymi. W sanktuarium przy ul. Rakowieckiej miał stanąć pierwszy wpłatomat. Dzień później okazało się, że był to primaaprilisowy żart, ale rzeczywistość szybko przegoniła fikcję.

Kryzys epidemii

− To był bardzo trudny czas dla nich i dla parafii. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego dziękowałem parafianom za to, że nas nie opuścili. Byli z nami w modlitwie, otrzymywaliśmy wiele SMS-ów z zapewnieniami o wsparciu, telefonów. Nasz kościół był przez ten miesiąc pusty, ale nie był opuszczony − mówi ks. Henryk Bartuszek. Nawet gdy do kościoła mogło wejść tylko pięć osób, ofiarność pozostałych pozwoliła utrzymać świątynię i parafię. − Zobaczyliśmy, że wielu ludzi czuje odpowiedzialność za wspólnotę. Wszystkim dziękuję – dodaje proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła na Ochocie.

Wspólnoty w czasie pandemii zrezygnowały ze zbierania tradycyjnej tacy. Umożliwiły za to wspieranie i składanie ofiar przez konta bankowe. Niektóre, np. św. Wincentego Pallotttiego na Pradze, wdrażają płatności kartami bezpośrednio na stronach internetowych parafii. Unowocześniają też witryny.

E-taca

− Dobra komunikacja z wiernymi to podstawa działalności Kościoła. Chcemy, by strony odpowiadały na potrzeby parafian, były nowoczesne, przejrzyste i dostępne na wielu urządzeniach. W ten sposób zmodernizowaliśmy strony parafii św. Wojciecha na Woli, bł. Władysława z Gielniowa czy św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Tamce. Ale epidemia koronawirusa spowodowała, że wielu proboszczów przeżywa trudności finansowe, bo parafianie nie mieli możliwości złożenia ofiar na tacę. Jednym i drugim oferujemy możliwość korzystania z e-tacy. To rozwiązanie, za pomocą którego można w szybki i bezpieczny sposób przekazać dowolną kwotę: 5, 10 czy 100 zł na rzecz parafii – wyjaśnia Andrzej Mitek, kierownik projektu Stacji7, odpowiedzialny za wdrażanie nowych rozwiązań w komunikacji z parafianami.

Elektroniczna taca uruchamiana jest bezpłatnie. Operator płatności pobiera jedynie niewielką prowizję od każdej wpłaty kartą czy BLIKIEM.

− Jestem przekonany, że wkrótce większość parafii będzie korzystała z takich narzędzi. To znak, że Kościół idzie z duchem czasów. Z moich doświadczeń wynika, że parafianie chętnie używają takich przejrzystych i szybkich rozwiązań, wspierając wpłatami często przekraczającymi potrzeby – dodaje A. Mitek.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama