Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kościół św. Benona ponownie otwarty. Większość warszawskich redemptorystów zakończyła kwarantannę

Sytuacja wśród warszawskich redemptorystów stabilizuje się, ale zgromadzenie w innych domach nadal walczy z koronawirusem. Zakażonych jest 46 zakonników, najwięcej w Tuchowie (33) i w Bardzie (6).

W kościele św. Benona, przy ul. Pieszej na Nowym Mieście w południe 14 czerwca, po kilkunastodniowej przerwie ponownie odprawiono Mszę św. Świątynia przeszła dezynfekcję i teraz bezpiecznie można z niej korzystać.

Posługuje w niej trzech redemptorystów, mieszkających w klasztorze przy świątyni, którzy zostali już zwolnieni z kwarantanny przez służby sanitarne.

Czwarty zakonnik, który zakaził się koronawirusem, został dzisiaj ponownie przebadany i czeka na wynik wymazu. Czuje się dobrze i pozostaje w ścisłej izolacji od reszty wspólnoty.

Kościół św. Benona został zamknięty 3 czerwca po tym, jak jeden z zakonników powrócił ze święceń kapłańskich w Tuchowie, gdzie jak się później okazało, byli obecni nosiciele koronawirusa, wówczas tego nieświadomi. Uczestnicy święceń 30 maja w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej rozjechali się po Polsce, przenosząc zakażenie.

"Aktualnie wśród redemptorystów jest 46 potwierdzonych chorych, z czego najwięcej w Tuchowie (33) i w Bardzie (6). Z tego w szpitalu zakaźnym przebywa 11, w tym dwóch w stanie bardzo ciężkim (współistniejące choroby). Pozostali chorzy są w stanie dobrym lub bez objawów. W Tuchowie i okolicy sytuacja stała się poważniejsza ze względu na kolejne zakażenia" - poinformował w komunikacie 14 czerwca o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

Kościół rektoralny przy ul. Pieszej 1 w Warszawie.   Kościół rektoralny przy ul. Pieszej 1 w Warszawie.
Archiwum redemptorystów

Ponownie otwarte zostały też inne świątynie prowadzone przez redemptorystów: w Braniewie, Wrocławiu i Bardzie Śląskim.

Z powodu zakażenia koronawirusem miejscowej wspólnoty pozostaje jeszcze zamknięty kościół w Tuchowie koło Tarnowa (sanktuarium ), a prewencyjnie (zakonnicy nie wykazywali objawów zakażenia, ale czekają na powtórny negatywny wynik badań) kościół św. Gerarda w Lubaszowej koło Tuchowa.

W imieniu całego zgromadzenia o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR podziękował za słowa otuchy, wsparcie i modlitwę. "Wszystkich, a szczególnie chorych, polecamy wstawiennictwu Matki Bożej Nieustającej Pomocy" - podkreślił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama