Nowy numer 44/2020 Archiwum

Korony wotywne dla Matki Bożej Muranowskiej

20 czerwca kard. Kazimierz Nycz poświęci korony wotywne dla obrazu Matki Bożej Muranowskiej w kościele św. Augustyna na Nowolipkach. Uroczystość będzie miała miejsce podczas Mszy św. o 18.30.

Korony dla obrazu ufundowanego w 1952 r. przez biskupa pińskiego Karola Niemirę, niegdyś proboszcza muranowskiej parafii, zostały wykonane z wotów ofiarowanych Matce Bożej przez wiernych w podziękowaniu za otrzymane łaski.

Wotów było tak wiele, że wystarczyło również na ażurową suknię dla obrazu Matki Bożej. Korony wotywne i suknię zaprojektowała artystka Manuela Kornecka, a wykonał warszawski jubiler Benedykt Wiśniewski.

Proboszcz parafii św. Augustyna w Warszawie ks. prałat Walenty Królak zwraca uwagę, że liczne wota, to przejaw żywego kultu maryjnego. Sam zwyczaj nakładania koron na wizerunki maryjne ma charakter duchowy i wiąże się z żywą czcią, jaką jest otaczany dany obraz. Do tego wydarzenia parafia św. Augustyna przygotowuje się poprzez tygodniowe rekolekcje tzw. misje parafialne.

Obraz Matki Bożej Muranowskiej, na który w sobotę metropolita warszawski nałożony korony wotywne znajduje się w lewej nawie kościoła św. Augustyna, w ołtarzu.

Uroczystość ku czci Matki Bożej będzie też nawiązaniem do historii dawnego, koronowanego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej czczonego w tym miejscu od 1911 r. Wprawdzie w 1931 r. z obrazu skradziono srebrną koronę i aksamitną suknię, sznury pereł i korali oraz liczne wota, którymi był przyozdobiony, to wierni nadal modlili się przy nim. Podczas II wojny światowej obraz zaginął. W jego miejsce w 1952 r. bp Niemira podarował parafii obecny wizerunek.

TRANSMISJA na kanale You Tube Archidiecezji Warszawskiej.

Msza św. z poświęceniem koron wotywnych Matki Bożej Muranowskiej.
Archidiecezja Warszawska
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama