Sto lat temu 23 czerwca 1920 r. arcybiskup metropolita warszawski kard. Aleksander Kakowski konsekrował świątynię św. Walentego w parafii Świętej Trójcy w Latowiczu.
W dniu rocznicy o godz. 12 biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński odprawi w jubileuszowym kościele dziękczynną Mszę św.
Za jego budowniczych, za parafian i za wszelkie łaski, które w tym miejscu otrzymali.
Świątynia jest piękna, wyniosła i duża. Kiedy Józef Pius Dziekońskia projektował ją w stylu neogotyckim, musiał wziąć pod uwagę, że parafia liczyła wtedy ok. 8 tys. wiernych. Teraz liczba mieszkańców zmniejszyła się o połowę.
Nie jest to pierwszy latowicki kościół, bo parafia istnieje już od XI w. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w historycznych źródłach w 1427 r., informując, że na jej terenie istniał już drewniany kościół. Kolejne świątynie powstawały: w 1522 roku z fundacji Anny Radziwiłłówny, księżnej mazowieckiej (spalona w 1613 roku); około 1629 roku staraniem Stanisława Falęckiego, proboszcza latowickiego oraz w 1733 roku z fundacji Augusta Aleksandra Czartoryskiego, wojewody ruskiego, starosty latowickiego (rozebrana w 1918 r.).
Obecny kościół wzniesiono w latach 1899-1911. Zachowały się w nim elementy poprzednich kościołów drewnianych: w lewym ołtarzu bocznym fragmenty snycerki barokowej z XVII i XVIII wieku, w prawym ołtarzu bocznym obrazy Adoracji Trójcy Świętej z XVIII wieku oraz cudu św. Walentego z około połowy XIX wieku. Z poprzednich budowli zachowało się również wyposażenie ruchome, ambona z połowy XVIII wieku i chrzcielnica murowana z 1647 roku.
Główny ołtarz wykonany został w 1922 r. dzięki staraniom ks. Stefana Bakalarczyka. W kościele jest zabytkowy obraz Matki Bożej Łaskawej – Latowickiej. W każdą środę o godz. 19 odprawiane jest przed nim nabożeństwo do Matki Bożej Latowickiej.
W rocznicę konsekracji 23 czerwca Msze św. zostaną odprawione o 7.00, 12.00, 17.00. przez cały dzień w świątyni będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu.