Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków bezpłatnie odrestaurowały kapliczkę Matki Bożej na Solcu.
Kapliczkę po renowacji poświęcił ks. Mirosław Kreczmański, proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12 odmówieniem modlitwy "Anioł Pański". - Módlmy się za osoby, które kapliczkę postawiły, i za tych, którzy się nią opiekowali - zachęcał duchowny.
Jedną z osób, które przez lata się kapliczką zajmowały, a także walczyły o jej zachowanie przy rozbiórce sąsiedniego budynku kilkanaście lat temu, jest Iwona Świderska, lokatorka kamienicy przy ul. Solec 103. - Wprowadziłam się tu w 1948 r. jako małe dziecko. Na IV piętrze mieszkała pani Halinka, która w ciepłe dni gromadziła nas, dzieci i młodzież, przy kapliczce i razem się modliliśmy. Bardzo chętnie przychodziliśmy. Czasami nawet dwa razy dziennie. Ciepło to wspominam. Dlatego też uważam, że o świątki powinno się dbać, by jak najdłużej zostały zachowane w świadomości kolejnych pokoleń - wspominała na uroczystości.
Renowacji figury podjęły się Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków SA, których siedziba mieści się na tej samej posesji, co kapliczka. - To dla nas zaszczyt, że możemy działać na rzecz lokalnej społeczności. Pomogliśmy w ramach utrwalania dobrosąsiedzkich relacji. W pracę włożyliśmy nasze umiejętności i materiały, a przede wszystkim serce. Polacy powinni sobie pomagać - zaznaczył Maciej Radkiewicz, prezes PPKZ. Wyraził też nadzieję, że odnowiona figura Matki Bożej będzie stanowiła miejsce duchowych spotkań mieszkańców i turystów.
W renowację kapliczki przy ul. Solec 103 byli zaangażowani prezes PPKZ Maciej Radkiewicz oraz pracownicy Krzysztof Szczyciński, Roman Grodzki i Henryk Wąsik. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto GośćMieszkańcy Powiśla spontanicznie dziękowali Polskim Pracowniom Konserwacji Zabytków za profesjonalne i błyskawiczne odnowienie kapliczki.
Matka Boża z kapliczki w podwórku kamienicy przy ul. Solec 103 w prawej ręce trzyma kłosy zbóż, a w lewej - ptaszka. Na głowie ma wysoką koronę. Pod figurą jest Orzeł Biały w koronie, przypominający godło Polski wprowadzone ustawą z 1 sierpnia 1919 r., a wokół niego - wieniec laurowy.
Kamienica przy ul. Solec 103 jest wpisana do rejestru zabytków. Została wybudowana w latach 1913-1914. Szczegóły dotyczące powstania kapliczki, jej fundatora oraz autora nie są znane. Wszelkie informacje, wspomnienia, wycinki prasowe i stare fotografie można zgłaszać za pośrednictwem redakcji "Gościa Niedzielnego" na adres: warszawa@gosc.pl.