Nowy numer 3/2021 Archiwum

Letnie koncerty w archikatedrze warszawskiej

Utworów słynnych kompozytorów w mistrzowskim wykonaniu na niezwykłym instrumencie będzie można wysłuchać od lipca w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

Organy w warszawskiej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, zbudowane przez niemiecką firmę Eule w 1987 r., składają się z 4301 piszczałek, z których wydobyć można 60 głosów. Możliwości instrumentu będzie można podziwiać podczas letnich koncertów na żywo.

Już 15 lipca rusza cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze”, który potrwa do 3 października. Od poniedziałku do soboty o godz. 12 w świątyni przy Świętojańskiej 8, przy instrumencie zasiądą wybitni polscy organiści: Przemysław Kapituła, Piotr Rachoń lub Kamil Steć. W czasie półgodzinnego koncertu zabrzmią kompozycje Fryderyka Chopina, wspaniałego warszawskiego kompozytora, oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty archikatedry warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”.

Natomiast w niedziele o godz. 16 wybitni organiści z całej Europy zagrają koncerty w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Warszawie. Na początek 5 lipca wystąpi Piotr Wilczyński, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który przez wiele lat współpracował z Chórem Filharmonii Narodowej. Ostatni uczestnik festiwalu, Andrea Trovato  z Włoch, zasiądzie przy instrumencie 20 września. Szczegółowy repertuar można znaleźć na: kapituła.org.pl.

Na wszystkie koncerty na żywo obowiązują wejściówki-cegiełki, dostępne bezpośrednio przez koncertami. Jak tłumaczy Przemysław Kapituła, dyrektor festiwalu, w tym roku warszawski ratusz pierwszy raz „po 26 latach ścisłej współpracy” odmówił dotacji dla imprezy. Na dodatek zachowanie środków ostrożności w związku z epidemią podniosło koszty.

„Dlatego aby utrzymać międzynarodowy charakter i właściwy poziom festiwalu, jesteśmy zmuszeni do podniesienia cen wstępu na koncerty festiwalowe. Bardzo proszę o wyrozumiałość i zrozumienie” – pisze do wielbicieli muzyki Przemysław Kapituła, dodając, że tegoroczne koncerty będą „piękne, atrakcyjne i w pełni bezpieczne”.

Wejściówka (zarówno dla koncertów festiwalowych, jak i „Wielkich organów”) dla osoby dorosłej kosztuje 20 zł, dla dzieci – 15 zł, dla rodziny – 50 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama