Wszystko zaczęło się 7 kwietnia 2018 r. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Mieli modlić się przez pięć pierwszych sobót, ale męski różaniec trwa nadal. Jutro kolejna odsłona.
Wizerunek Maryi łamiącej strzały wędruje po parafiach od połowy czerwca. Kolejne nawiedzenia zaplanowane są na lipiec, sierpień i nawet wrzesień. Od 4 lipca wizerunek przez tydzień będzie obecny w parafii bł. Edmunda Bojanowskiego na Urysnowie. Od 10 lipca będą go adorować pacjenci Szpitala Bródnowskiego, a od 17 lipca - wierni w parafii św. Włodzimierza (Targówek). Na większości z nich można spotkać Ewę J.P. Storożyńską, współautorkę książki "Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą".
- Ona jest jednym z elementów tej układanki. Gdy jej posłuchasz, sięgasz po książkę i zaczynasz tym żyć. To coś nieprawdopodobnego! Gdy pomyślę, że Matka Przenajświętsza otoczona husarią, mając w ręku tarczę, odbija strzały, że najeźdźcy uciekają, bo widzą potężną Maryję, jest to coś nieprawdopodobnego. Trzeba pamiętać, że była to bitwa, która uratowała całą Europę przed najazdem bolszewizmu. Po ludzku to niemożliwe. A dziś mamy łaskę żyć w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. To jest bezcenny czas, on coś na pewno znaczy. Mamy kolejną szansę wybronić się przed kolejnym najazdem, tym razem lewackich ideologii. Mamy wyjść na ulice, błagać i prosić o ratunek na kolejne 100 lat - mówi P. Jaworski ze wspólnoty Żołnierze Chrystusa. - Szukając miejsca na modlitwę na warszawskim Bródnie, odnalazłem pomnik przy ul. Wysockiego, na którym znajduje się taki napis: "W 5-tą rocznicę Cudu nad Wisłą i zwycięstwa nad nawałą bolszewicką w dniu 15 sierpnia 1920 r. pomnik ten fundują mieszkańcy Nowego Bródna". I to tam spotkaliśmy się na pierwszym nabożeństwie majowym. Ciągle natrafiamy na ślady tamtej bitwy. Z perspektywy czasu widzimy, że Maryja przygotowywała nas przez te dwa lata na 100. rocznicę Cudu nad Wisłą - dodaje.
Przed wieczorną Mszą św. obraz z jednej parafii przewożony jest do kolejnej. W nowym miejscu następuje przywitanie Matki Bożej Łaskawej, Msza św. i wspólna modlitwa. Kolejnego dnia, zwykle po Eucharystii, jest okazja do wysłuchania prelekcji Ewy J.P. Storożyńskiej o Cudzie nad Wisłą i czas na osobistą modlitwę. Obraz w każdej parafii przebywa tydzień.
Męskie wspólnoty: Żołnierze Chrystusa, Wojownicy Maryi, Mężczyźni św. Jana Pawła II, Rycerze Jana Pawła II, Męski Różaniec Warszawa wspierają też budowę pomnika-wotum Matki Bożej Łaskawej w Radzyminie. Jego wzniesienie można finansować za pośrednictwem Fundacji Kłopotowskiego.