Nowy numer 4/2021 Archiwum

Relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie

Personel placówki przy ul. Wolskiej ufundował relikwiarz błogosławionej pielęgniarki.

Do kaplicy szpitalnej pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdującej się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie zostały wprowadzone relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki. Uroczystości przewodniczył i homilię wygłosił kapelan szpitala o. Łukasz Baran. Na uroczystości był obecny personel medyczny szpitala, który z radością przywitał relikwie patronki pielęgniarek w murach swojego szpitala. Relikwiarz i relikwiarium (tron na relikwie) zostały ufundowane właśnie przez personel medyczny szpitala.

Hanna Chrzanowska (ur. 1902 r. w Warszawie) była pielęgniarką, działaczką charytatywną i pedagogiem. Prowadziła wykłady dla pielęgniarek, przygotowywała dla nich programy szkolne. Znana jest jako pionierka pielęgniarstwa domowego. Zaangażowała się też w organizowanie opieki pielęgniarskiej w czasie II wojny światowej. W latach 1929-1939 redagowała miesięcznik "Pielęgniarka Polska" - pierwsze w Polsce czasopismo zawodowe dla pielęgniarek. W trudnych, komunistycznych czasach była osobą wielkiej wiary, organizowała opiekę religijną nie tylko dla chorych, ale i dni skupienia, refleksji czy wyjazdy pielgrzymkowe dla pielęgniarek. Zmarła w opinii świętości w 1973 r. w Krakowie. Błogosławiona, szczególnie dla pielęgniarek i lekarzy, jest wzorem troski o chorych - pokazuje, jak pomagać leczyć ciało i nie zapominać o duszy człowieka. Została beatyfikowana przez papieża Franciszka w 2018 roku. 

- Szpital na warszawskiej Woli, w którym od wielu lat posługę duszpasterską pełnią redemptoryści z klasztoru przy ul. Karolkowej, jest szpitalem specjalizującym się w leczeniu chorób zakaźnych. To czołowy ośrodek medyczny w zakresie chorób zakaźnych nie tylko w kraju, ale również w Europie. Od początku wybuchu pandemii szpital został przekształcony w jednostkę, która zajmuje się głównie hospitalizacją osób zarażonych COVID-19. W tej trudnej sytuacji, z jaką musi mierzyć się personel medyczny szpitala, orędownictwo i przykład życia bł. Hanny jest cenną pomocą w codziennej służbie chorym - podkreśla o. Baran CSsR.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama