Pielgrzymkę odprowadzała pokaźna grupa pątników, w tym pielgrzymi, którzy na Jasną Górę postanowili wybrać się na własną rękę.
Metropolita warszawski wyjaśnił, że "to wchodzenie zawsze 6 sierpnia, na Górę Tabor, to wypływanie na głębię, jakim jest pielgrzymka - duchowe rekolekcje, jest nam wszystkim potrzebne, byśmy bardziej zobaczyli Jezusa, spotkali się z Nim, żeby nas do Niego zaprowadziła Maryja, jego Matka”. - To jest w gruncie rzeczy istota naszego pielgrzymowania do Boga - być z Chrystusem na Jego Górze Przemienienia - powiedział.
Kard. Nycz wyjaśnił, że Górą Przemienienia jest każda Eucharystia, w której z pełną świadomością uczestniczymy, a pielgrzymi, którzy dotrą na Jasną Górę - idą tam po to, by - jak apostołowie na Górze Tabor - podzielić się tym, co wiedzieli i czego doświadczyli. - To człowieka podtrzymuje na duszy i podnosi w tym pielgrzymowaniu, jakim jest ludzkie życie - powiedział.
Nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki - słów sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego: "Ten zwycięża, kto miłuje”, metropolita warszawski przypomniał, że kard. Wyszyński nie tylko wielokrotnie je powtarzał, ale przede wszystkim nimi żył.
- Zwyciężał przez miłość ludzkie grzechy, słabości i wszystkie trudności obiektywne, które w tym czasie, kiedy prowadził Kościół w Polsce, trzeba było przezwyciężać. Nawet gdy ktoś nie rozumiał, dodawał: "Kto nie miłuje, ten już przegrał" - wyjaśnił kardynał.
Pielgrzymom polecił modlitwę o beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, ustanie pandemii koronawirusa, a także za ojczyznę i rozpoczynającego drugą, niełatwą kadencję prezydenta Andrzeja Dudy.
- Życie pokazało, jak jesteśmy w naszej umiłowanej ojczyźnie podzieleni, jak nie potrafimy ze sobą rozmawiać, jak pokrzykujemy na siebie nawzajem, jak się nieraz rozstajemy przy rodzinnych stołach nie tylko z powodu poglądów, ale przede wszystkim z powodu sposobu ich wyrażania - mówił. Dodał, że problemem nie jest to, że patrzymy inaczej na różne sprawy, ale "jak się różnimy i o co się różnimy”.
Po Mszy św. na szlak wyruszyła grupa ok. 50 pątników. Na Jasną Górę zaniosą intencje, które duchowi pielgrzymi złożyli do specjalnej urny wystawionej z tyłu kościoła pw. Świętego Ducha przy ul. Długiej. Za oficjalną reprezentacją pielgrzymki ruszył pokaźny tłum pątników - wielu z nich odprowadzało pielgrzymkę do rogatek miasta, wśród nich byli także i tacy, którzy deklarowali zamiar pójścia do samej Częstochowy.
Dla wszystkich pielgrzymów duchowych od 6 do 14 sierpnia w ramach nowenny przed uroczystością Wniebowzięcia NMP odbywać się będą rekolekcje o Eucharystii: "Jak rozkochać się we Mszy św.?” Nauki będą się odbywać o godz. 9 oraz o godz. 17, a poprowadzi je o. Zbigniew Ptak, paulin z Krakowa. Poprzedzać je będzie modlitwa różańcowa. Codziennie od godz. 14 do 17 możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu, a o godz. 21 Apel Jasnogórski połączony z rozważaniami różańcowymi.