Spiżowy posąg Matki Bożej Łaskawej ma upamiętniać cudowną interwencję Maryi podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Uroczyście odsłonił go i poświęcił biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński. Usadowiona na 8-metrowym cokole figura widoczna jest z trasy S8.
W Radzymine, gdzie 100-lat temu rozegrała się jedna z najważniejszych bitew Europy, 16 sierpnia odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia figury Matki Bożej Łaskawej. Była ona częścią diecezjalnych obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą.
Mszy św. polowej na terenie powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II - wotum dziękczynnego za Cud nad Wisłą - przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. Liturgię koncelebrowali biskupi pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk oraz białostocki Henryk Ciereszko.
W Mszy św. uczestniczył m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który wcześniej oddał hołd poległym żołnierzom na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku, gdzie odbył się apel pamięci. Byli także przedstawiciele władz samorządowych, m.in. starosta wołomiński Adam Lubiak.
W homilii bp Romuald Kamiński wyjaśnił, że figura Matki Bożej Łaskawej to wotum wdzięczności za szczególną opiekę Maryi w dziejach naszego narodu.
- Z potrzeby serc naszych diecezjan i wszystkich, którzy zapragnęli uczcić Matkę Bożą Łaskawą, stanęła tutaj w Radzyminie, przy wzniesionej dopiero co świątyni i zorganizowanej parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła, figura za spiżu: Matka - Królowa o obliczu zwiastującym wielkie napięcie, ogromną odpowiedzialność i matczyne zatroskanie - mówił biskup.
W uroczystości wziął udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Agata Ślusarczyk /Foto GośćHierarcha przypomniał, że 100 lat temu na polach Radzymina był środek bitwy o stolicę. - Teraz to miejsce szczególne w naszej diecezji do powierzania wszystkich trosk, boleści i wylewania obfitości wdzięczności wobec Boga i Matki - powiedział biskup.
Figurę poświęcili i odsłonili biskupi Romuald Kamiński, Marek Solarczyki i Henryk Ciereszko. W uroczystości poświęcenia i odsłonięcia pomnika wziął udział także jeden z projektantów figury Maciej Aleksandrowicz wraz z rodziną.
Na zakończenie uroczystości bp Romuald Kamiński odmówił akt zawierzenia Matce Bożej Łaskawej Warszawy, diecezji warszawsko-praskiej i całej Polski.
Przygotowaniem do uroczystości w diecezji warszawsko-praskiej była nowenna do Matki Bożej Łaskawej.
Liturgię poprzedziła procesja różańcowa z peregrynującym w ostatnich miesiącach po parafiach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. Przeszła ona z Cmentarza Bohaterów 1920 roku w Radzyminie do parafii św. Jana Pawła II.