30. rocznica przywrócenia lekcji religii w szkole, wyzwania nauczania online oraz program pracy w nowym roku szkolnym to tematy, które zostały omówione w czasie spotkań z katechetami.
Katecheci świeccy, księża i siostry zakonne uczące religii spotkali się przed nowym rokiem szkolnym w Świątyni Opatrzności Bożej. Kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że przywrócenie religii w szkołach nie spotkało się z pozytywną reakcją ze strony dyrektorów czy nauczycieli, ale z czasem – w trosce o wychowanie młodego pokolenia – zaczęto coraz życzliwiej patrzeć na katechetów.
– To było wielkie wydarzenie i dzisiaj nie można dyskutować na temat tego, czy było słuszne. Lepiej zadać sobie pytanie, co – jeśliby nas nie było w szkole? – mówił metropolita warszawski. Lekcje religii dają szansę na wprowadzenie młodych w głębię wiary, dlatego warto jak najlepiej wykorzystać relację wychowawczą z młodzieżą. – Kiedy pandemia odebrała nam dostęp do młodych, zostaliśmy właściwie bezrobotni – dodał kard. Nycz. Życzył katechetom, aby w nowym roku nie byli zmuszeni do prowadzenia lekcji online, ponieważ „to, co ważne, powinno zostać w nauczaniu bezpośrednim”. Jednocześnie kard. Nycz – w kontekście wizytacji i bierzmowań przełożonych z powodu pandemii na jesień – przypomniał o zasadach sanitarnych oraz prosił o ich dalsze przestrzeganie. – To, co dzieje się w ostatnich tygodniach, czyli wzrost zachorowań w Polsce i w Europie, jest znakiem ostrzegawczym, że nie ma co ryzykować, bo także kościół może być miejscem, gdzie można się zarazić lub zarazić innych. Nie jesteśmy zwolnieni z przestrzegania zasad sanitarnych, a czasem odnosi się wrażenie, jakbyśmy uważali, że miejsce sakralne zwalnia z wszelkiej ostrożności i roztropności – podkreślił. Katecheci wysłuchali wykładu inauguracyjnego pt. „Katecheta zdalny – katecheta zdolny”, który wygłosili ks. dr Tomasz Kopiczko oraz dr Aneta Rayzacher-Majewska. Prelegenci omówili wyzwania stojące przed katechetami od momentu przejścia na nauczanie zdalne, które nie zastąpi osobistego spotkania.
– Wielkim wyzwaniem w nauczaniu zdalnym jest troska o życie sakramentalne, a więc przygotowanie do Pierwszej Komunii św., spowiedzi czy bierzmowania. Potrzeba większego zaangażowania rodziców, które jest możliwe i przynosi pozytywne efekty – mówili prowadzący wykład. Prelegenci zwrócili uwagę na naturę powołania katechety, czyli głoszenie słowa Bożego, rolę bezpośredniego kontaktu oraz budowania wspólnoty także w czasie zdalnego nauczania. Dr Aneta Rayzacher-Majewska zwróciła uwagę, że zdalna katecheza uruchomiła dużą kreatywność nauczycieli. – Wielu katechetów stało się youtuberami, inni założyli konta na Facebooku, by być bliżej młodzieży, ożyła też katecheza wizualna – mówiła dr A. Rayzacher-Majewska. Wskazała także platformy cyfrowe, z których mogą korzystać w swojej pracy nauczyciele. Ksiądz Łukasz Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, wręczył dekrety nowym dekanalnym duszpasterzom dzieci i młodzieży, natomiast zasłużeni katecheci otrzymali dyplomy. Decyzją kard. Kazimierza Nycza ks. Kamil Falkowski został asystentem diecezjalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży omówił również plan pracy katechetycznej w nowym roku szkolnym.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się