Nowy numer 3/2021 Archiwum

Naśladując mistrzów

Katolickie Centrum Kultury na Bielanach zaprasza na wystawę „Ars longa”, poświęconą malarstwu gotyckiemu. Ekspozycję można oglądać do 29 października, codziennie w godz. 8–20.

Tablicowe malarstwo gotyckie jest absolutnie wyjątkowe. Wyraża się to zarówno przez specyficzną stylistykę form, idea- lizację świętych postaci i żywą, intensywną kolorystykę, jak i poprzez przekazywanie istotnych treści w sposób całkowicie niekonwencjonalny – tłumaczy dr hab. Aleksandra Krupska.

Pod jej kierunkiem w Pracowni Technologii i Kopii Malarstwa Średniowiecznego na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie odwzorowano m.in. wizerunek Matki Bożej z mieczami boleści z Ołtarza Hamburskiego autorstwa Absolona Stumme czy fragment Tryptyku Niepokalanego Poczęcia – Alegorii Niepokalanego Poczęcia Maryi namalowanego przez Adriaena Isenbranta. Prezentowane na wystawie obrazy są kopiami fragmentów przedstawień ołtarzowych znajdujących się w Galerii Malarstwa Średniowiecznego Muzeum Narodowego w Warszawie. Pracę studentów trzeciego roku koordynowali asystenci Aleksandry Krupskiej, Hanna Rokośna i Marcin Petrus. – Poprzez wykonanie kopii studenci uczą się rozpoznawać wszystkie warstwy techniczno-technologiczne składające się na skomplikowany proces twórczy. Namalowanie tzw. technologicznej kopii ma na celu odtworzenie pełnej struktury kopiowanego obrazu, począwszy od żmudnego przygotowania podobrazia, poprzez prace pozłotnicze, liczne nawarstwienia farb modelunkowych, aż po końcowe laserunki – opisuje Marcin Petrus.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama