Nowy numer 49/2020 Archiwum

Przy krzyżu z Lesbos

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył modlitwie za uchodźców "Umrzeć z nadziei".

Metropolita warszawski zaapelował, abyśmy obudzili nasze sumienia i otworzyli serca na dramatyczne wołanie uchodźców. - Mamy swoje różne usprawiedliwienia. Czasem mówimy: my pomagamy Ukraińcom, my pomagamy tam na miejscu, bo to jest lepsze i skuteczniejsze. Jedno i drugie trzeba czynić, a trzeciego nie zaniedbywać - podkreślił kardynał. Zaznaczył, że wobec ludzi pukających do bram Europy musi nas być stać przynajmniej na tak symboliczną odpowiedź, jak korytarze humanitarne. - Są jasne światła nadziei, że może także u nas coś w tych kwestiach zacznie się zmieniać - mówił metropolita warszawski zachęcając, by nie szukać usprawiedliwień i wymówek, lecz zacząć działać w takich warunkach, w jakich przyszło nam obecnie żyć.

W ekumenicznym nabożeństwie uczestniczyli duchowni innych Kościołów chrześcijańskich. Wśród wiernych zgromadzonych w świątyni było wielu ubogich i bezdomnych przyjaciół Wspólnoty Sant’Egidio.

Modlitwa w Warszawie, podobnie jak ta, która odbyła się dzień wcześniej w Poznaniu, sprawowana była przy krzyżu przywiezionym z Lesbos, wykonanym z drewna łodzi migrantów, które rozbiły się u wybrzeży tej greckiej wyspy. Delegacja Wspólnot Sant’Egidio spędziła na Lesbos „solidarne wakacje” towarzysząc z misją humanitarną uchodźcom z obozu Moria. Po modlitwie członkowie Wspólnoty opowiadali o doświadczeniu osobistego spotkania z uchodźcami, żyjącymi w tym nieludzkim miejscu, które w ostatnich tygodniach strawił pożar.

Objęty patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” rozpoczął się 27 września, w 106. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy i potrwa do 4 października. Podczas nabożeństw w kilkunastu polskich miastach wymieniane są imiona i historie osób, które zginęły uciekając do Europy przed wojną, przemocą i biedą. W poniedziałek 28 września pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla odbyła się modlitwa w kościele oo. Karmelitów na wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. W piątek 2 października o godz. 18 modlitwę w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie poprowadzi bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Tego samego dnia o 19.30 nabożeństwu w kościele św. Sebastiana w Opolu przewodniczyć będzie bp Andrzej Czaja.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama