Nowy numer 17/2024 Archiwum

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży świętuje jubileusz

KSM obchodzi 30. rocznicę reaktywacji. Główne obchody odbędą się m.in. w Warszawie, przy grobie Prymasa Tysiąclecia w bazylice archikatedralnej.

Stowarzyszenie zrzesza w całej Polsce prawie 9 tys. młodych katolików, chcących przeżyć swoje życie w służbie Bogu, ojczyźnie i bliźnim. W obu warszawskich diecezjach jest obecne m.in. w Warszawie, Piastowie, Kuklówce, Starej Miłosnej.

- Nasi członkowie uczą się przede wszystkim odpowiedzialności za swoje decyzje. Młodzież w obecnych czasach nie chce przejmować się zobowiązaniami, woli żyć teraźniejszością. Wspólnota formuje duchowo, uczy bycia z innymi ludźmi kierującymi się tymi samymi wartościami, nawiązania przyjaźni i relacji na całe życie. - mówi Marcin Chmielnicki z KSM. Również w trakcie pandemii organizacja nie zawiesiła działalności, rozwoziła posiłki potrzebującym i zbierała dla nich środki.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to przedłużenie tradycji KSMM i KSMŻ, powstałych w 20-leciu międzywojennym. Po drugiej wojnie światowej komunistyczne władze nie dopuściły do wznowienia ich działalności. Spotkania odbywały się w konspiracji, a wielu członków organizacji represjonowano i więziono.

Przed jego rozwiązaniem w 1953 r., asystentem oddziałów KSM był nawet ks. Karol Wojtyła, który po latach, jako papież przyczynił się do jego reaktywacji. Organizacja odrodziła się dzięki inicjatywie i zaangażowaniu ks. prałata Antoniego Sołtysika z Krakowa.

By uczcić jego pamięć, z okazji 30-lecia reaktywacji, po raz pierwszy przyznany zostanie specjalny order jego imienia. W ten sposób młodzież chce co roku nagradzać osoby, które w szczególny sposób wyróżniły się w służbie Bogu i ojczyźnie w duchu KSM.

Obchody jubileuszu wznowienia działalności KSM rozpoczną się 10 października o godz. 9 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, modlitwą przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego, którego postać jest wzorem dla członków stowarzyszenia. O 10.30 rozpocznie się uroczysta gala w pomieszczeniach bazyliki katedralnej warszawsko-praskiej, w trakcie której przyznany zostanie Order im. ks. prał. Antoniego Sołtysika. Następnie, o godz. 13 w samej katedrze zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio.

Obchody zakończą się 12 października o godz. 21 Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu w Częstochowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy