Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nowa uczelnia katolicka w Warszawie

Powstała z przekształcenia Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie wraz z obiema sekcjami Collegium Joanneum i Collegium Bobolanum.

Rektorem Akademii Katolickiej w Warszawie został ks. prof. Krzysztof Pawlina.

-  Katolicka znaczy powszechna, a więc nie zamknięta do teologii. Chcemy być uczelnią, która wychodzi poza granice teologii. Chcemy stanąć na drodze świata, który nieraz błądzi albo odchodzi od Boga i stawiać pytania: dokąd idziesz? - mówił rektor, zapowiadając utworzenie trzech wydziałów: teologicznego, wydziału nauk o sztuce oraz nauk społecznych.

Ten ostatni będzie kontynuował działania podejmowane przez jezuitów na Bobolanum.

- Już w 2009 r. zaproponowaliśmy studia z zakresu politologii. W Polsce bardzo potrzebujemy refleksji nad tym, co się dzieje w społeczeństwie i polityce, nad przemianami, w których człowiek chce się odnajdywać, na przykład krytycznie podchodząc do informacji, które znajduje w internecie - mówi ks. Tomasz Ortmann SJ, przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, zapowiadając, że nowy wydział Akademii Katolickiej w Warszawie będzie także zapleczem intelektualnym dla Jezuickiego Centrum Społecznego, podejmującego pracę z uchodźcami.

- Teologia nie może być zamknięta tylko do wiary i nie może służyć jedynie kultowi. Dlatego proponujemy także w ramach studiów przygotowanie duszpasterzy do pracy z młodzieżą, która buntuje się na Boga czy studia z zakresu Biblii i teologii, na które zgłosiło się w tym roku 250 osób. W Warszawie jest prawie 20 uczelni wyższych. Chcemy być ich towarzyszką w pytaniach, na które one nie znajdują odpowiedzi - dodaje ks. prof. Krzysztof Pawlina.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama