Nowy numer 17/2024 Archiwum

Żółta Warszawa. Tylko dziś 816 chorych na Mazowszu

Maseczki są obowiązkowe dla wszystkich w przestrzeni publicznej. W Warszawie odnotowywana jest połowa zakażeń z całego Mazowsza. Dziś w stolicy zachorowało 409 osób.

W całej Polsce stwierdzono dziś zakażenie koronawirusem u 5300 kolejnych osób, najwięcej od początku epidemii. Zmarły 53 osoby. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim - 816.

W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na COVID-19 wśród mieszkańców, na podstawie decyzji Ministerstwa Zdrowia, Warszawa - podobnie jak wszystkie powiaty w Polsce - znalazła się w żółtej strefie. W przestrzeni publicznej nie trzeba zakrywać nosa i ust jedynie w domu, w restauracji lub barze, gdy zajmujemy miejsce przy stole i jemy lub pijemy oraz w pracy - pod warunkiem, że nie mamy styczności z osobami z zewnątrz. Bez maseczki można odwiedzać także lasy, parki i tereny zielone. Z obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych zwolnione są osoby z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną lub z zaburzeniami rozwoju, a także te, które mają trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa, np. małe dzieci.

W przestrzeni zamkniętej, gdzie obywają się wydarzenia kulturalne, i w kinach obowiązuje limit 25 proc. publiczności. Obostrzenia dotyczą również ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych: w strefie żółtej do 75 - te ograniczenia wejdą w życie od 17 października. Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość - minimum 100 m.

Miejskie przychodnie tworzą punkty pobrań, w których pacjenci ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu (uzyskanym podczas teleporady) będą mogli wykonywać badania pod kątem zakażenia koronawirusem. W tej chwili w Warszawie działa już 8 takich punktów, kolejnych 6 zostanie uruchomionych między 12 a 19 października. Testy są realizowane nieodpłatnie - badania finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Mieszkańcy ze skierowaniem od lekarza POZ na pobranie wymazu mogą wykonać testy w dowolnie wybranym punkcie, niezależnie od miejsca zamieszkania.

- Od początku trwania epidemii COVID-19 przeznaczyliśmy na zakup aparatury i sprzętu ponad 30 mln zł, z czego ponad 7,6 mln zł pochodzi z rezerwy kryzysowej miasta. W ten sposób zabezpieczamy personel medyczny miejskich szpitali i przychodni w niezbędny sprzęt do walki z koronawirusem - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Warszawa kupiła m.in. 30 stanowisk z respiratorami, 10 urządzeń do odkażania i 6 aparatów do terapii nerkozastępczej. Sprzęt i aparatura medyczna od lipca są wykorzystywane w miejskich szpitalach - na Solcu, w Bielańskim oraz Wolskim. Miasto kupiło również ponad 1 mln maseczek chirurgicznych i półmasek, przyłbic i gogli ochronnych, ponad 1,6 mln rękawiczek jednorazowych, ponad 0,5 mln fartuchów medycznych i 45 tys. kombinezonów ochronnych oraz ponad 130 tys. litrów płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni. Część z kupionych środków ochrony osobistej stanowi rezerwę kryzysową do użycia np. w sytuacji niespodziewanych problemów z zaopatrzeniem lub nagłego wzrostu zapotrzebowania w związku z pogorszeniem sytuacji epidemiologicznej.

Od 1 września w miejskich placówkach edukacyjnych odnotowano 152 pozytywne wyniki na obecność koronawirusa - u 54 nauczycieli, 87 uczniów oraz 11 pracowników administracji i obsługi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy