Bractwo Słowa Bożego zaprasza w poniedziałkowe wieczory na otwarte spotkania biblijne.
Spotkania odbywają się w poniedziałki w kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych przy ul. Senatorskiej 18b w Warszawie w godz. 19.30-21. Ze względy na pandemię, wykłady są również dokumentowane w postaci filmu i można je odsłuchać na kanale YouTube Bractwa Słowa Bożego. W pierwsze poniedziałki miesiąca spotkania prowadzi ks. dr Piotr Klimek i dotyczą one Ksiąg Machabejskich. W drugie poniedziałki miesiąca ks. dr Mariusz Szmajdziński opowiada o Corpus Paulinum. W trzecie poniedziałki miesiąca o. dr hab. Waldemar Linke, prof. UKSW koncentruje się na Ewangelii Janowej, a w czwarte - dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW mówi o Ewangelii św. Marka. - Tematy mamy już zaplanowane na trzy kolejne lata. Czasami zgłaszają nam je sami uczestnicy, czasami sugerują coś prowadzący, a czasami kolejny temat jest konsekwencją poprzedniego. Niektórzy przychodzą na wszystkie zajęcia, a niektórzy tylko w konkretne poniedziałki – mówi Joanna Człapska.
W laboratorium nie ma prac domowych, ale czasami prowadzący polecają literaturę, którą warto dodatkowo przeczytać. Dobrze jest przynosić ze sobą Biblię, by móc w niej na bieżąco coś sobie zaznaczyć, ale nie jest to konieczne, bo omawiany fragment jest wyświetlany w prezentacji. Spotkania są interaktywne. - Rozbudzona na zajęciach ciekawość, powoduje, że po lekcji, albo już w trakcie padają pytania, co świadczy o osobistym podejściu do tematu. Na zajęciach ważny jest też walor wspólnotowy. Czytamy razem fragment pisma, ale nie naruszamy intymności, by nie popaść w ekshibicjonizm – wyjaśnia o. prof. Linke.
- Wcześniej czytałam czytania z dnia. Nie chciałam traktować Biblii wybiórczo i teraz, po doświadczeniu LSB, czytam całościowo, np. wybraną księgę - przyznaje Joanna Człapska. Materiały prasowe LSBUzupełnieniem Laboratorium Słowa Bożego są comiesięczne spotkania ze Słowem Bożym organizowane w soboty w godz. 10-15 w klasztorze ojców pasjonistów przy ul. Zamienieckiej 21. Prowadzone są przez osoby z doświadczeniem czytania Pisma Świętego metodą lectio divina. W tym roku ich tematem przewodnim jest Msza św. zakorzeniona w Biblii. Spotkania są organizowane w ramach Otwartego Uniwersytetu UKSW i będą odbywały się: 7 listopada 2020 r., 5 grudnia 2020 r., 9 stycznia 2021r., 13 litego 2021, 13 marca 2021 r,. 17 kwietnia 2021r. , 8 maja 2021r. i 12 czerwca 2021r. - Spotkania ze Słowem nastawione są na modlitwę. Jest wykład, ćwiczenia, modlitwa liturgiczna i modlitwa osobista. Laboratorium Słowa Bożego jest „na głowę”, bo tu przekazywana jest wiedza, podczas gdy w soboty wyrażamy siebie w modlitwie – mówi o. prof. Linke.
Bractwo Słowa Bożego prowadzi również Ognisko Samokształceniowe Języków Biblijnych „Lingua sacra”. Jest to propozycja skierowana do osób chcących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie języka greckiego i hebrajskiego, tak aby przygotować się do samodzielnej lektury Pisma Świętego w językach oryginalnych. Zajęcia obejmują 4 semestry i są odpłatne.
Szczegółowe informacje o poszczególnych aktywnościach Bractwa Słowa Bożego można znaleźć na stronie: bractwoslowa.pl