Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ktokolwiek wie...

Kardynał Kazimierz Nycz prosi wszystkich, którzy posiadają dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące stygmatyczki, o przekazanie ich postulatorowi procesu beatyfikacyjnego.

W edykcie z 2 października, wydanym we wspomnienie liturgiczne Świętych Aniołów Stróżów, które jest świętem zgromadzenia s. Wandy Boniszewskiej, kard. Kazimierz Nycz przedstawia postać służebnicy Bożej. Opisuje chronologię dotychczas podjętych prac i procedur wymaganych przez prawo kanoniczne, aby rozpocząć jej proces beatyfikacyjny. Metropolita warszawski prosi też o przekazywanie dokumentów, pism i wiadomości dotyczących s. Wandy Boniszewskiej wyznaczonemu postulatorowi, ks. dr. Michałowi Siennickiemu SAC, pisząc na adres Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów: ul. Kilińskiego 20, 05-850 Ożarów Mazowiecki.

Siostra Wanda Boniszewska ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów zmarła w opinii świętości 2 marca 2003 r. w wieku 96 lat w Konstancinie-Jeziornie, po 76 latach życia zakonnego. W 2016 r. ukazał się w formie książkowej jej „Dziennik duchowy”, obejmujący zeszyty z lat 1921–1980, które zawierały jej notatki pisane na polecenie spowiednika.

Ujawniły one – jak napisał w edykcie kard. Nycz – „to, co za jej życia było ukryte przed światem tajemnicą”. Proces beatyfikacyjny mistyczki i stygmatyczki rozpocznie się 17 lat po jej śmierci. W lutym ubiegłego roku zainicjowały go jej współsiostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Będzie on prowadzony przez archidiecezję warszawską – z zasady procesy na etapie diecezjalnym prowadzone są przez diecezje, na terenie których zmarł kandydat na ołtarze. Ksiądz dr Michał Siennicki SAC, pallotyn, absolwent rzymskiego Uniwersytetu Santa Croce i studium dla postulatorów watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, używając analogii do sądów powszechnych, wyjaśnia, że będzie rzecznikiem przekonanych o świętości, a „prokuratorem” będzie promotor sprawiedliwości (w przeszłości nazywany adwokatem diabła) i trybunał powołany przez biskupa dla zbadania tej sprawy. Pierwsza uroczysta sesja procesu beatyfikacyjnego s. Wandy Boniszewskiej (1907–2003) ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów odbędzie się 9 listopada w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zostanie wówczas zaprzysiężony trybunał powołany do przeprowadzenia procesu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama