Nowy numer 48/2020 Archiwum

Narodowy Szpital Polowy

Warszawski stadion wybudowany na EURO 2012 ma być zamieniony w tymczasowy szpital dla nawet 500 pacjentów.

Wojewoda Mazowiecki poinformował, że powiększa bazę łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19 zarówno w Warszawie jak i na całym Mazowszu. Wydawane są kolejne decyzje nakładające na szpitale obowiązek zapewnienia łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Obecnie w województwie 1493 łóżka są przeznaczone do leczenia pacjentów chorych na Covid-19, 900 z nich jest zajętych, a wolne są 593 łóżka, w tym 34 łóżka respiratorowe (stan na 18 października). Ich rezerwy są i będą sukcesywnie uruchamiane. Według Konstantego Radziwiłła nieprawdziwe są rozpowszechniane informacje o braku respiratorów.

W ciągu ostatnich dwóch dni wojewoda mazowiecki zdecydował o zwiększeniu liczby łóżek respiratorowych w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA do 100 oraz wydał decyzje o utworzeniu 100 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego SKDJ Lindleya oraz 200 łóżek w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Tytusa Chałubińskiego.

Według informacji Wirtualnej Polski, szykowany jest także szpital polowy na Stadionie Narodowym. Miałby pomieścić 500 chorych z możliwością rozszerzenia tego zaplecza do tysiąca łóżek. Ma być gotowy jeszcze w tym tygodniu. Miałby powstać w pomieszczeniach wokół płyty stadionu. Szpital tymczasowy na Narodowym będzie dysponował 50 łóżkami OIOM-owymi.

- Łóżka muszą być uruchamiane tam, gdzie jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętowe, np. dostęp do tlenu oraz personel medyczny gotowy do pracy. Stąd nie jest możliwe zajęcie „ad hoc” dowolnego szpitala, jak niektórzy proponują - mówi wojewoda mazowiecki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama