Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tak bardzo się boję. Wiara i psychika w czasie epidemii

O tym, jak teraz zadbać o kondycję duchową i psychiczną rozmawiali dr Agnieszka Kozak, psycholog i trener personalny, oraz o. Piotr Kropisz SJ, terapeuta i duszpasterz.

Spotkanie 29 października zainicjowało 5.edycję popularnego cyklu „Duchowość dla Warszawy”, organizowanego przez Akademię Katolicką w Warszawie. Jednak tym razem zamiast do zatłoczonego po brzegi audytorium w Centralnej Bibliotece Rolniczej, prelegenci zwracali się do publiki siedzącej przed komputerami we własnych domach. Jak dostosowywać się do wymuszonych zmian, jak z pożytkiem dla psychiki i ducha przetrwać niespokojny czas, a nawet wykorzystać go do własnego rozwoju, radzili goście spotkania.

Od wielu miesięcy żyjemy w niepewności, lęku o zdrowie własne i bliskich, o pracę. Sytuacja zmusiła nas do wielu wyrzeczeń, ograniczeń, przeorganizowania codzienności.

- Mamy sytuację kryzysu, a kryzys mówi: sprawdzam. To co było do tej pory oczywiste, już takie nie jest - zaznaczała Agnieszka Kozak. - Potrzebujemy wyjść z utartych schematów i wziąć odpowiedzialność za to, co zrobimy z tą sytuacją.  Mamy wybór: czy zapadniemy się w lęku, uciekniemy w internet, telefon, pracę i zakończymy dzień z zupełnym brakiem energii, czy też w najbardziej możliwy teraz sposób zadbamy o siebie i innych. Ten czas nie jest na przetrwanie, tylko na dorastanie, rozwijanie się.

Więcej będzie można przeczytać w warszawskiej edycji 45. numeru "Gościa Niedzielnego"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama