Nowy numer 38/2021 Archiwum

Z modlitwą, ale bez procesji na cmentarzach

Ze względu na pandemię koronawirusa 1 listopada nie odbędą się tradycyjne procesje na stołeczne cmentarze. W kościołach zostaną odprawione Msze św. z zachowaniem limitów i obowiązujących restrykcji sanitarnych

W kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach uroczysta Msza święta za zmarłych polecanych w wypominkach zostanie odprawiona 1 listopada o godz. 12.30. Zaraz po niej - nabożeństwo w intencji zmarłych. Limit wiernych: 55 osób,

W kościele św. Ignacego z Loyoli, skąd w minionych latach wyruszała procesja na Cmentarz Północny, Msza św. rozpocznie się o godz. 11.30 pod przewodnictwem proboszcza. Limit wiernych: 90 osób.

W kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie, Msza św. w intencji zmarłych będzie sprawowana o godz. 13. Bezpośrednio po niej - zamiast tradycyjnej procesji na cmentarz - w kościele zostanie odprawione nabożeństwo za zmarłych. Limit wiernych: 160 osób.

W tym dniu nie będzie tradycyjnych procesji m.in. na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej czy Cmentarzu Wawrzyszewskim, ale modlitwa w intencji zmarłych będzie zanoszona do Boga podczas nabożeństw w świątyniach.

Księża zachęcają, by groby bliskich zmarłych odwiedzać nie tylko w pierwszych dniach listopada, gdyż związany z nawiedzeniem cmentarza odpust zupełny za zmarłych można w tym roku uzyskać przez wybrane 8 dni w listopadzie. Dekret w tej sprawie wydała Penitencjaria Apostolska.

Ponadto osoby starsze i chore, które z różnych powodów nie mogą wychodzić z domu, odpust mogą uzyskać poprzez modlitwę indywidualną i duchową łączność ze wspólnotą Kościoła.

Parafie, jak co roku, zachęcają w tych dniach do modlitwy za zmarłych, proponując tzw. wypominki, w czasie których wymieniane są imiona i nazwiska zmarłych. Coraz częściej parafie przyjmują tzw. kartki wypominkowe nie tylko w formie papierowej, ale umożliwiają ich złożenie również poprzez internet.

W Dzień Zaduszny 2 listopada o godz. 18 w archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz poprowadzi do krypt procesję żałobną, której będzie towarzyszyła modlitwa za zmarłych arcybiskupów warszawskich, prezydentów i książąt mazowieckich. Następnie o godz. 19 odprawi Mszę św. żałobną za zmarłych. Limit wiernych: 200 osób.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama