GN 2/2021 Archiwum

Rafał Trzaskowski zdecydował o Marszu Niepodległości

Powołując się na opinię sanepidu Rafał Trzaskowski, podjął decyzję o tegorocznym Marszu Niepodległości w Warszawie.

"W związku z negatywną opinią sanepidu nie wyrażam zgody na organizację zgłoszonego na 11 listopada Marszu Niepodległości" - poinformował w piątek w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak podkreślił, opinia wskazuje na trudną sytuację epidemiczną szczególnie w Warszawie i na Mazowszu.

"Wydarzenie jest zgłoszone, więc jako miasto możemy podjąć kroki. W pandemii, gdy mamy negatywną opinię sanepidu, zawsze zakazujemy zgromadzeń i do tej pory sądy te zakazy podtrzymywały. Wyjaśniam też, że w sytuacji wydarzeń spontanicznych rozwiązać je może policja, nie urząd" - dodał. 

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz przekonuje od tygodnia, że Marsz Niepodległości odbędzie się pomimo epidemii, a organizatorzy będą zachęcać do uczestnictwa w maseczkach i stosowania się do obostrzeń. Tegorocznej manifestacji 11 listopada ma towarzyszyć hasło "Nasza cywilizacja, nasze zasady".

- Myślę, że marsz nie powinien się odbyć, to duże zgromadzenie. Demonstracje, które się odbywały i są zapowiadane również na ten weekend, już przynoszą efekty w postaci większej liczby nowych zakażeń – powiedział w piątek w "Sygnałach Dnia" w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Decyzję prezydenta stolicy skomentował Robert Winnicki, poseł Konfederacji i prezes Ruchu Narodowego. "Prezydent Trzaskowski stosuje chwyty prawne, żeby uderzyć w manifestację, którą co roku stara się zablokować, więc to jest żadna nowość z jego strony, tylko argumentacja akurat w tym roku jest wyjątkowo ośmieszająca go" - powiedział poseł.

Jak dodał, "pan prezydent Trzaskowski dzisiaj zrobił z siebie idiotę". "Człowiek, który w zeszłym tygodniu chodził na manifestację, namawiał do nich, dzisiaj twierdzi, że z powodów epidemicznych zabrania cyklicznych manifestacji na 11 listopada, po prostu robi z siebie idiotę" - powiedział Robert Winnicki.

Lider Ruchu Narodowego podkreślił, że Marsz Niepodległości się odbędzie. "Natomiast w tej chwili w Stowarzyszeniu Marsz Niepodległości trwa dyskusja. Dyskutujemy o tym, jaką formę, jaką formułę ma mieć ten marsz" - dodał. 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama