Nowy numer 2/2021 Archiwum

Szykują drugi szpital polowy, ale nie w hali EXPO XXI

Jeszcze w listopadzie w Warszawie ma zacząć działać drugi szpital polowy. Zmieniono jednak jego lokalizację.

Zmieniliśmy lokalizację szpitala tymczasowego organizowanego w Warszawie przez Wojskowy Instytut Medyczny, powstanie on w hangarze I Bazy Lotnictwa Transportowego na Okęciu, a nie w hali EXPO XXI - poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.

Zgodnie z planami rządu w Warszawie mają działać dwa szpitale tymczasowe. Pierwszy, na Stadionie Narodowym, przyjął dzisiaj po północy pierwszego pacjenta.

Kolejni chorzy, lżej przechodzący COVID-19, przewożeni są z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, który jest jego jednostką macierzystą. Szpital na stadionie na razie dysponuje 300 łóżkami, ale docelowo ma być ich 1,2 tys.

Według wcześniejszych zapowiedzi drugi szpital tymczasowy, nadzorowany przez Wojskowy Instytut Medyczny, miał powstać w hali EXPO XXI. Teraz zmieniono jego lokalizację.

"Szpital będzie się składał z 250 łóżek, ruszy już w tym miesiącu, w listopadzie. Szpital będzie świadczył pomoc chorym na koronawirusa" - poinformował szef MON. Jak dodał, prace przystosowujące hangar na potrzeby szpitala tymczasowego już się rozpoczęły.

Błaszczak wyjaśnił, że zmiana lokalizacji przyczyni się do efektywniejszego wydania środków przeznaczonych na walkę z COVID-19. "Przeniesienie lokalizacji wiąże się z tym, że nie musimy płacić czynszu właścicielowi EXPO. Te pieniądze przeznaczamy na wyposażenie szpitala i czas przygotowania szpitala znacznie się skróci" - wyjaśnił Błaszczak. Baza na Okęciu jest własnością Wojska Polskiego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama