Nowy numer 48/2022 Archiwum

Obiad na wynos i prezenty otrzyma 700 ubogich

Wspólnota Sant’Egidio po raz kolejny organizuje Święta z Ubogimi. Tradycyjnie w Boże Narodzenie z ubogimi spotka się także kard. Kazimierz Nycz.

Boże Narodzenie ze wspólnotą Sant’Egidio w Polsce świętować będzie blisko 1500 osób. W Warszawie 25 grudnia świąteczny obiad na wynos i prezenty otrzyma około 700 ubogich, bezdomnych, starszych i samotnych.

W tym roku w stolicy Święta z Ubogimi Wspólnota Sant’Egidio pod hasłem "Nikt nie ratuje się sam” zaplanowała w trzech lokalizacjach - w parafii Świętej Barbary przy ul. Nowogrodzkiej, gdzie o godz. 15 z ubogimi spotka się metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a także w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Powiślu oraz w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, w którym obiad bożonarodzeniowy organizowany był przez ostatnie lata.

Część posiłków i prezentów zostanie zawieziona bezpośrednio do osób bezdomnych żyjących "na peryferiach” miasta, m.in. w przyczepach kempingowych, altankach działkowych czy pustostanach. To miejsca, które członkowie Wspólnoty Sant'Egidio odwiedzają regularnie przez cały rok.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu dla ubogich powstała w Rzymie w 1982 roku i od lat żywa jest we wspólnotach na całym świecie. W ubiegłym roku do świątecznego stołu ze Wspólnotą Sant’Egidio zasiadło ponad 240 tys. gości w 70 krajach.

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa - bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy